Актуелно

Ковачевски: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ, подготвен сум да преземам одговорност

СДСМ треба интензивно да ја спроведува европската агенда, но не може да очекуваме дека ЕУ или некој друг ќе ни ги реши проблемите. Приоритет мора да е домашната политика, подигање на животниот стандард на граѓаните, јакнење на економијата. Ова во интервју за МИА го вели Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за …

Прочитајте повеќе »

Другарки и другари, ќе го барате Заев со боринче!

Пишува: Зоран Милошески Промените се составен и неизбежен дел од животот. И тоа, во секој негов сегмент. Оттаму, нивното повремено доаѓање не треба да го сфаќаме како крај на светот, туку како дел од животниот циклус кој ќе донесе нешто ново во општественото живеење. Генерално, но и поединечно кај секој …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мнозинството е стабилно, започнува процес за внатрепартиски избори за претседател на партијата

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани, Вечерва на седниците на Извршниот и Централниот одбор на СДСМ беа донесени важни одлуки за иднината на државата и функционирањето на партијата. Со едноминутно молчење беше оддадена почит кон жртвите на трагедијата којашто се случи во Бугарија. Зборувајќи за актуелната состојба и …

Прочитајте повеќе »

Роден на денешен ден: Крешимир Ќосиќ, великан на југословенската и европската кошарка

На денешен ден, 26 ноември 1948 година, роден е еден од најдобрите југословенски кошаркари на сите времиња, Крешимир Ќосиќ. Ќосиќ е роден во Загреб, но израснал во Задар каде од 1965 до 1969 година играл за КК „Задар“. Од 1969 до 1973 во САД настапувал за Бригам Јанг Универзитетот. Ќосиќ …

Прочитајте повеќе »

Слободан Унковски: Во хотел „Карпош“, со брат му Влатко и со неколкуте актери, потенцијални сирачиња без идните текстови на Горан

Утре, сабота 27 ноември 2021 година, се навршуваат 3 години од смртта на македонскиот драмски писател, Горан Стефановски. По тој повод го пренесуваме фејсбук статусот на режисерот Слободан Унковски. „Дел од мојот текст за Горан во ‘Антологијата на драми’ од Горан Стефановски во издание на ‘Лаертеспрес’ од САД ХОТЕЛ КАРПОШ …

Прочитајте повеќе »

Насилство против жените: кога секојдневието ќе стане кошмар

На секои два и пол дена маж си ја убива (поранешната) партнерка. Зачестена појава е насилство во врските. Тоа е голем предизвик за идната германска влада. „Тепана и давена од партнерот”, „Тешко злоставувана од сопругот”, „Поранешниот партнер ѝ задал 18 убоди”: наслови кои нѐ освестуваат колку е опасно насилството во …

Прочитајте повеќе »

Сарафов: Жртвите починале од задушување и немало туби со гориво во автобусот

Борислав Сарафов, заменик јавен обвинител и директор на Националната истражна служба на Бугарија, денеска јавно посочи дека жртвите во трагедијата кај Перник починале од задушување. „Аутопсиите се веќе готови и тие покажуваат дека сите настрадани во несреќата загинале од задушување од чад од избувнатиот пожар, а не од повреди при …

Прочитајте повеќе »

Вандализам во Прилеп – искршени двојазични табли на повеќе државни институции

Непознати сторители ноќеска ги искршиле двојазичните табли во двата влеза на зградата во која се сместени подрачните единици и канцелариите на повеќе државни институции. Искршени се таблите на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Фондот за здравство како и таблата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Вандалите не ги поштедиле …

Прочитајте повеќе »