Актуелно

Демант на објавениот текст во медиумот 360 Степени со наслов „Охридските плажи не биле дивоградби, според новиот градоначалник, кој најавува дека повторно ќе се издаваат под концесија“

Би сакале да ја информираме јавноста дека во овој момент Министерството за транспорт и врски и Владата преку Агенијата за планирање на просторот го изработуваат Урбанистичкиот план за крајбрежниот појас на Охридското езеро. Се работи на Урбанистички план од државно значење кој се изработува со цел ставање на ред, запирање …

Прочитајте повеќе »

Ѓоргиевска: Неопходно е подигнување на пошироката јавна свест за цистична фиброза, поголема солидарност и емпатија од целата заедница

Сопругата на претседателот, г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска, денеска учествуваше на панел дискусијата по повод одбележувањето на Европскиот ден за подигање на свеста за цистична фиброза насловена:„Цистична фиброза – надвор од нашата битка“. На панелот се дискутираше за предизвиците при третманот и лекувањето на лицата со цистичната фиброза, за функционирањето на Центарот …

Прочитајте повеќе »

Две дози вакцина против ковид-19 до сега примиле 38 отсто од граѓаните

Во петокот и во саботата биле дадени вкупно 5.611 дози вакцини, од кои 2.387 се прва доза, а 1.163 граѓани биле ревакцинирани. Трета доза вакцина против ковид-19 примиле 2.061 граѓани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Според статистиките од Министерството, заклучно со вчера вкупно се вакцинирани 822.751 граѓани, ревакцинирани се 789.905, …

Прочитајте повеќе »

Конгресот на САД побара од бугарскиот амбасадор во Вашингтон да се тргне ветото за преговори на Македонија со ЕУ

Се надеваме дека ќе ги ставите разликите настрана и ќе поддржите целосна политичка интеграција на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, му напишаа конгресмените на бугарскиот амбасадор во Америка Конгресмени од Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД испратија писмо до бугарскиот амбасадор во Вашингтон Тихомир Стојчев, од …

Прочитајте повеќе »

Заев-Гаши: Ќе се донесе најдобрата одлука за сите граѓани, земјата треба да продолжи кон европската иднина

Премиерот Зоран Заев и претседателот на политичката партија Алтернатива и пратеник Африм Гаши денеска имаа средба во Клуб на пратеници. На средбата беше потврдена определбата на земјата да продолжи кон европската иднина, сé со цел исполнување на стратешката цел – почеток на преговорите со ЕУ. Премиерот Заев изрази благодарност до …

Прочитајте повеќе »

Од еуфорија до разочарување – петте фази на изборната победа

Пишува: Зоран Милошески Долгогодишното животно искуство и бележењето на политичките настани, не’ научи точно да го идентификуваме времетраењето на „симптомите“ на изборниот триумф и речиси безгрешно да го исцртаме постизборниот календар. Новите локални власти и победничките коалиции во сите општини во државата, сеуште ја живеат првата фаза од изборниот триумф, …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Димитров за проблемот со Бугарија: „Не можете да создадете антиевропски критериум и тоа да ви биде услов за влез ЕУ”

На дискусијата за политиката на проширување на ЕУ со Западниот Балкан што утрово се одржа во Мадрид, вицепремиерот Димитров ги образложи македонските позиции во однос на проблемот со Бугарија. “Блокирањето на евроинтегративниот пат дефинитивно не е помагање и е спротивно на членот 2 од нашиот договор, додека пак од страна …

Прочитајте повеќе »

Кои се трите најголеми бизнис зделки на телохранителите и возачите на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ?

Учеството на телохранителот на Мицкоски во бизнисот со земјиште во делчевскиот регион, не е прв случај кога возачи и лица задолжени за безбедноста на највисоките функционери на ВМРО-ДПМНЕ, биле инволвирани во зделки тешки стотици илјади евра, неретко и милиони евра. Во продолжение, хронолошки, сосема накратко ќе се навратиме на трите …

Прочитајте повеќе »