Балкан

Црногорскиот кабинет се соочува со гласање за недоверба

Црногорските опозициски партии ги здружија силите заедно со фракција во владејачката коалиција за да поднесат барање за недоверба на кабинетот на премиерот Здравко Кривокапиќ. Парламентот има рок до средината на февруари да гласа за предлогот, за кој е потребна поддршка од најмалку 41 пратеник во Собранието составено од вкупно 81 …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ и Ердоган: Важно е да се зачува мирот на Балканот

Претседателите на Турција и Србија Реџеп Таип Ердоган и Александар Вучиќ во Анкара оценија дека соработката меѓу двете земји е одлична и дека зачувувањето на мирот и стабилноста на Западен Балкан е од клучно значење. Говорејќи на заедничката прес-конференција по средбата меѓу двајцата лидери и седницата на Високиот совет за …

Прочитајте повеќе »

Рама: Надворешни сили се додворуваат на Западен Балкан, но нема откажување од членството во ЕУ

Фрустрирачки е да се чека, но лидерите од Западен Балкан треба да ги отфрлат предлозите од надворешните странски сили и да ја задржат вербата за членство во ЕУ, апелираше албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Фајненшл Тајмс. „Другите можат да донесат пари, инвестиции, можеби дури и кавијар, но нема …

Прочитајте повеќе »

Петков: Со Ковачевски ќе работиме заедно на нов конструктивен дијалог

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе на Димитар Ковачевски стапувањето на должноста премиер на Северна Македонија и и посака успех на новата влада во Скопје. Тој на својот официјален фејсбук профил напиша дека очекува да работат заедно на нов конструктивен дијалог и разбирање во интерес на билатерални односи, чиј …

Прочитајте повеќе »

Зошто Бугарија прва ја призна Македонија пред 30 години?

Бугарија низ годините постојано го помагаше зајакнувањето на македонската државност, вели дипломатот Стефан Тафров, кој има сериозен придонес за бугарското признавање на Република Македонија на 15 јануари 1992 година. ДВ: Господине Тафров, со оглед на последните настани: Дали е можно 2022 година да биде годината во која Бугарија ќе ѝ …

Прочитајте повеќе »

Nisam Tražila: Четири жени се борат против родовото насилство во Босна и Херцеговина

Иницијативата „Нисам тражила“ започна кога четворица студенти по уметност од Босна и Херцеговина (БиХ) — Матеја Маврак, Асја Крсмановиќ, Ана Тиквиќ и Надина Мичиќ — реагираа на откритијата за случаи на силување во соседна Србија. Претходно, српската актерка Милена Радуловиќ и уште неколку жени го пријавија сопственикот на белградската школа за …

Прочитајте повеќе »

Регистрирани нови земјотреси кај Лерин

Карта Балкан Лерин

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска повторно регистрираше серија на земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин. Епицентрите се наоѓаат 120 километри јужно од Скопје, во соседна Грција. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, од населението во градот Битола и околината најсилно беше почувствуван земјотресот во …

Прочитајте повеќе »

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност. Како што соопшти прес-службата на претседателот, темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија“. Премиерот Кирил …

Прочитајте повеќе »