Балкан

Вести од Балканот

Црна Гора доби нова малцинска влада на премиерот Дритан Абазовиќ

На денешната парламентарна седницата во Цетиње беше изгласана новата црногорска малцинската влада на премиерот Дритан Абазовиќ, со што заврши тримесечниот технички мандат на Владата на премиерот Здравко Кривокапиќ, на која и беше изгласана недоверба на 4 февруари. Новото парламентарно мнозинство претходно за претседател на Собранието ја избра Данијела Ѓуровиќ, со …

Прочитајте повеќе »

Абазовиќ го предложи составот на новата црногорска Влада

Мандатарот Дритан Абазовиќ предложи состав за нова Влада на Црна Гора. Црногорскиот Парламент на 28 април треба да се изјасни за предлозите на Абазовиќ. Според предлогот, новата Влада треба да има 18 министерства, четири потпретседатели и два министри без ресор. Владата треба да ја сочинуваат Граѓанското движење УРА на Абазовиќ, …

Прочитајте повеќе »

Мистериозни закани со бомби во црногорските училишта

Основните училишта во речиси сите црногорски градови изутринава се евакуирани по дојави за поставени бомби. Дојави за бомби се испратени на имејл адресите на десетици директори на основни училишта во Црна Гора. Училиштата се евакуирани, се вели од црногорското Министерство за просвета, наука, култура и спорт. Откако учениците и наставниците …

Прочитајте повеќе »

Петков има желба да се реши спорот – останува малку време до јуни

Бугарската страна на средби со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, му ги пренесе своите ставови. Останува тој во Скопје да ги слушне пораките и на македонската страна. Бугарскиот премиер Кирил Петков на вчерашната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји ја потврдил неговата желба за изнаоѓање заемно прифатливо решение за отворените политички прашања со …

Прочитајте повеќе »

Девојка загина во силниот земјотрес во БиХ, утрово тресеше и во Хрватска

Девојка родена 1994 година загина во Босна и Херцеговина во општината Столац, откако голема карпа се срушила врз семејната куќа, каде што живеела со родителите, како последица на земјотресот со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала, кој се почувствува не само во БиХ, туку и во Црна Гора, Хрватска, …

Прочитајте повеќе »

Анкети во Бугарија: ГЕРБ на Борисов води пред „Продолжуваме со промената“ на Петков

Според две анкети спроведени во Бугарија, чии резултати се објавени вчера и денеска, главната партија во актуелната владејчка коалиција, односно „Продолжуваме со промената“ го загуби приматот во довербата на гласачите пред ГЕРБ на Бојко Борисов, која долго владееше со Бугарија. Исто така, повеќе од половината Бугари не сметаат дека актуелната …

Прочитајте повеќе »

По САД, и Британија денеска воведе санкции против Милорад Додик

Британија денеска објави дека ги санкционирала членот на Претседателството на Босна и Херцеговина од Република Српска (РС) Милорад Додик и претседателката на тој ентитет Жељкa Цвијановиќ, поради обидите да го нарушат легитимитетот и функционалноста на државата БиХ, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Британските санкции вклучуваат забрана за патување и …

Прочитајте повеќе »

Зошто Кина тајно ѝ испорача проектили на Србија?

Србија во текот на изминатиот викенд добила испорака на софистициран кинески противвоздушен систем, сред загриженоста на западот за натрупувањето оружје на Балканот за време на војната во Украина. Тоа, како што наведува новинската агенција АП, може да го наруши кревкиот мир во регионот. Медиумите и воените експерти во неделата објавија …

Прочитајте повеќе »