Балкан

Вести од Балканот

Уапсен црногорскиот специјален обвинител Саша Чаѓеновиќ

Уапсен црногорскиот специјален обвинител Саша Чаѓеновиќ

Специјалниот обвинител Саша Чаѓеновиќ денеска е уапсен под сомнение за создавање криминална организација и злоупотреба на службената положба, соопшти Државното обвинителство на Црна Гора. „По наредба на Специјалното државно обвинителство, Специјалното одделение за полиција утрово го лиши од слобода специјалниот обвинител С.Ч. поради основи на сомнение дека вршејќи ја функцијата …

Прочитајте повеќе »

Напад врз полицијата на северот на Косово

Напад врз полицијата на северот на Косово

Припадник на косовската полиција бил полесно повреден во вооружен напад на северот на Косово, соопшти полицијата на Косово, од каде што наведуваат дека нападот се случил околу 23:00 часот во селото Србовац во општина Звечан. Дежурните единици биле нападнати од „вооружени лица од возило Ауди, сива боја, регистарски број КМ“, …

Прочитајте повеќе »

ЕУ и Западен Балкан – стари ветувања и нова милијарда евра

ЕУ и Западен Балкан – стари ветувања и нова милијарда евра

ЕУ ја повторува намерата да ги прими сите земји од Западен Балкан. За возврат, тие бараат забрзување на тој процес. На самитот во Албанија се договорени и практични чекори од кои граѓаните директно ќе профитираат. Автор: Бернд Ригерт „На Западен Балкан нешто повторно се придвижи“, изјави претседателката на Европската комисија,  Урсула …

Прочитајте повеќе »

Инциденти за време на подготовките за избори на северот на Косово

Инциденти за време на подготовките за избори на северот на Косово

Неколку инциденти се случија вчера во Зубин Поток и Северна Митровица, општини со српско мнозинство на северот на Косово, соопшти косовската полиција. Полицијата тврди дека „маскирани лица и групи ги оштетиле канцелариите на општинските изборни комисии на северот на Косово“, користејќи „опасни средства, вклучително и рачни бомби од југословенско производство“. …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски во Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

(Видео) Ковачевски во Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на Самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство, што прв пат ваков Самит на сите земји членки на ЕУ се одржува во Западен Балкан, во соседна Албанија. Тоа само ја потврдува посветеноста на ЕУ кон проширувањето. Во продолжение е целата изјава на премиерот: „Во …

Прочитајте повеќе »

Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен Балкан присуствуваше на потпишување на договор за пониски роаминг цени. Со овој договор од идната 2023 година Република Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат пониски …

Прочитајте повеќе »

ЕУ и Западен Балкан: Приближување во Тирана

ЕУ и Западен Балкан: Приближување во Тирана

Некогаш зад илјада бункери, сега на пат кон ЕУ: во Албанија се одржува самит на ЕУ и земјите од Западен Балкан кои имаат аспирации да се приклучат на ЕУ. Но, патот е напорен, а за некои сето тоа трае предлого. Сив бетонски бункер, што наликува на закопана печурка, стои во …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски во Тирана на Самитот Западен Балкан – Европска Унија

Премиерот Ковачевски во Тирана на Самитот Западен Балкан - Европска Унија

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со лидерите од Западен Балкан денеска ќе учествува и ќе говори на Самитот за Западен Балкан – Европска Унија во Тирана, Република Албанија. Учесниците на Самитот ќе ги пречека премиерот на Албанија Еди Рама, а најавено е присуство на највисоки претставници од ЕУ. На Самитот е …

Прочитајте повеќе »