Балкан

Вести од Балканот

Унгарија ќе стави вето врз евентуални санкции од ЕУ за Милорад Додик

Официјална Будимпешта ќе стави вето врз кој било предлог на ЕУ да се воведат санкции за Милорад Додик, српскиот член во трочленото претседателство на Босна и Херцеговина, напиша унгарскиот министер за надворешни работи и за трговија, Петер Сијарто на Фејсбук. Тој потсети дека новата министерка за надворешни работи на Германија, …

Прочитајте повеќе »

Во Тирана состанок на иницијативата Отворен Балкан

Денеска и утре во Тирана ќе се одржи средба на иницијативата Отворен Балкан, на која е најавено учество на македонскиот премиер Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама. На оваа средба, меѓу другото, се очекува да биде потпишан Меморандум за работни визи меѓу трите земји. …

Прочитајте повеќе »

Данска ќе изнајми 300 затворски ќелии во Косово за 210 милиони евра

затвор

Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово каде што ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста на затворите. Проектот планира „да изнајми 300 затворски ќелии во Косово“ за да можат странците осудени на депортација да бидат испратени во Данска по отслужување на казната, се вели …

Прочитајте повеќе »

Бугарскиот премиер Петков во Брисел

Бугарскиот премиер Кирил Петков заедно со министерот за финансии Асен Василев и министерката за надворешни работи Теодора Генчовска денеска во Брисел, ќе има состаноци во ЕК на највисоко ниво за да ги покаже своите први стратегии. Тие ќе се сретнат со претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен, како и …

Прочитајте повеќе »

Кристофер Хил: Загрижен сум за многу прашања поврзани со Србија и Балканот

Кандидатот за амбасадор на САД во Белград, Кристофер Хил синоќа во американскиот Сенат изјави дека има бројни прашања што го засегаат во однос на денешна Србија и Балканот. За време на дебатата пред Комитетот за надворешни работи на Сенатот, што е прв чекор во процесот на потврдување на неговата номинација …

Прочитајте повеќе »

Бугарскиот премиер Петков: Ќе престанеме со попречувањето на патот на Северна Македонија кон ЕУ

Петков

Новата бугарска влада составена од министри од четири партии, предводена од Кирил Петков, ќе ѝ предложи на Северна Македонија нов процес, во многу ограничен временски период од шест месеци, за да се одблокира нејзиниот пат кон ЕУ. Тоа ќе подразбира формирање неколку работни групи. „Ќе престанеме со попречувањето на Северна …

Прочитајте повеќе »

Новата влада во Бугарија – неверојатна партиска мешавина

Менаџери од Харвард, конзервативци, социјалисти и популисти ја сочинуваат новата влада на Бугарија. Кои се нејзините одредници и колку е стабилна? 254 дена беше Бугарија без влада. Бугарскиот парламент со просто мнозинство ја избра владата предложена од Кирил Петков. Коалицијата брои 4 партии. Покрај партијата на Петков, во неа е …

Прочитајте повеќе »

БиХ: Блага реакција на одлуката на Република Српска – санкциите уште се во фиока

Амбасадите на западните земји остро ја осудија одлуката на Собранието на РС за враќање на државните овластувања на ентитетот, но во моментов ги сметаат санкциите за контрапродуктивни. Парламентот во Бања Лука усвои документи со кои се дефинира процесот на пренесување на надлежностите од БиХ на Република Српска. Четири информации од …

Прочитајте повеќе »