Балкан

Вести од Балканот

Во рударска несреќа во Србија загинаа 8 рудари

Во рудникот „Соко“ во близина на Сокобања, Србија, рано изутрина се случи експлозија на метан од која се урна дел од јамата, после што рударите останаа заробени. Според првите информации загинати се 8 лица, а над 20 рудари се повредени. Од рудникот досега се извлечени 65 рудари. Според неофицијални информации, …

Прочитајте повеќе »

Петков- Руски агенти работат против Договорот на Бугарија со Македонија

Руски агенти работат против Договорот за добрососедство и подобрувањето на билатералните односи на Бугарија со Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, пренесува бугарската новинска агенција БГНЕС. Тој во изјавата за медиумите посочи дека доста голема „руска дијаспора сочинета од агенти“ која се формирала во Бугарија работат на различни …

Прочитајте повеќе »

Сведоштво за КРИК: Во убиството на Оливер Ивановиќ учествувале групата на Беливук и Веселиновиќ

Косовскиот политичар и лидер на Граѓанската иницијатива „Слобода, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ бил убиен по наредба на Звонко Веселиновиќ кој бил поддржан од заменик-претседателот на Српската листа, Милан Радојичиќ, и двајцата се на листата за санкции на американското Министерство за финансии, се вели во сведоштвото кое го објави српската Мрежа за истражување …

Прочитајте повеќе »

Бугарија: МВР достави предлози до Обвинителството за гонење на Борисов и соработниците

Борисов

Бугарското Министерство за внатрешни работи до Обвинителството достави предлог за гонење на поранешниот премиер Бојко Борисов, неговата портпаролка Севделина Арнаудова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, соопшти прес-центарот на бугарското МВР. Од МВР потенцираат дека предлозите за гонење на тројцата се поднесуваат по втор пат, иако обвинителството демантира. Тие …

Прочитајте повеќе »

Бугарија загрижена поради споредбите на нејзината политика со руската

Бугарското министерство за надворешни работи денеска изрази загриженост поради, како што тврди, потикнувањето на антибугарското расположение во Македонија со споредување на Бугарија со Русија. Во нивното соопштение објавено на веб страницата е наведено дека се загрижени за „злонамерната кампања, провокативните и злонамерни антибугарски коментари од македонски политичари. По „Тројанскиот коњ …

Прочитајте повеќе »

Апсењето на Борисов и големата опасност за кабинетот на Петков

Борисов

Колку подолго молчи министерот за внатрешни работи, толку повеќе ќе се засилува вревата на теориите на заговор. Ако трае предолго, ќе ги замолчи пораките кои премиерот Петков се обидува да ги лансира. Апсењето на Бојко Борисов и другите високи функционери на ГЕРБ ја заостри политичката поларизација во земјата. Од една …

Прочитајте повеќе »

Ѓукановиќ – Владата во Подгорица продолжува да го урива угледот на Црна Гора

Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека Владата во земјата, со прекинувањето на седницата поради кавга на премиерот Здравко Кривокапиќ и шефот на дипломатијата Ѓорѓе Радуловиќ по однос воведувањето на санкции против Русија, само продолжува да го урива меѓународниот углед на Црна Гора. Црна Гора се приклучува на санкциите на ЕУ …

Прочитајте повеќе »

Голема акција на европското обвинителство во Бугарија, уапсен екс-премиерот Бојко Борисов

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, вечерва бил задржан во својот дом додека траела двоиполчасовна операција на бугарското МВР, а во 22.30 часот по локално време, бил приведен во Генералната управа на Националната полиција во Софискиот округ Младост, јави „Медиапул.бг“. Веста за апсењето на Борисов ги собра …

Прочитајте повеќе »