Глобус

Вести од светот

Украинци и Руси обединети во Германија

Украинци и Руси обединети во Германија

Од почетокот на руската војна во Украина над 380.000 лица од Украина пребегаа во Германија. Дел од нив најдоа засолниште и кај семејства со руско потекло. Функционира ли тоа без проблеми? Секој петок навечер кај семејството Маер светот накратко е повторно нормален и сè е во ред. Во тие два …

Прочитајте повеќе »

Борел шокиран од руските ракетни напади врз Киев за време на престојот на Гутереш

Борел шокиран од руските ракетни напади врз Киев за време на престојот на Гутереш

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел изјави дека е шокиран од ракетните напади на Русија врз Киев за време на посетата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и бугарскиот премиер Кирил Петков. „Русија уште еднаш го покажува своето отворено непочитување на меѓународното право со бомбардирање на градот додека е …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора доби нова малцинска влада на премиерот Дритан Абазовиќ

Црна Гора доби нова малцинска влада на премиерот Дритан Абазовиќ

На денешната парламентарна седницата во Цетиње беше изгласана новата црногорска малцинската влада на премиерот Дритан Абазовиќ, со што заврши тримесечниот технички мандат на Владата на премиерот Здравко Кривокапиќ, на која и беше изгласана недоверба на 4 февруари. Новото парламентарно мнозинство претходно за претседател на Собранието ја избра Данијела Ѓуровиќ, со …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Отстранет споменикот на украинско-руското пријателство во Киев

Фотографија на денот: Отстранет споменикот на украинско-руското пријателство во Киев

Градоначалникот на Киев, Витали Кличко, нареди отстранување на споменикот на украинско-руското пријателство од главниот град. Огромниот споменик кој прикажува двајца работници – еден Украинец и еден Русин – е отстранет од Киев поради руската инвазија на Украина. Прво падна главата на рускиот работник, напиша градоначалникот Витали Кличко на Телеграм. Демонтажата, …

Прочитајте повеќе »

Абазовиќ го предложи составот на новата црногорска Влада

Абазовиќ го предложи составот на новата црногорска Влада

Мандатарот Дритан Абазовиќ предложи состав за нова Влада на Црна Гора. Црногорскиот Парламент на 28 април треба да се изјасни за предлозите на Абазовиќ. Според предлогот, новата Влада треба да има 18 министерства, четири потпретседатели и два министри без ресор. Владата треба да ја сочинуваат Граѓанското движење УРА на Абазовиќ, …

Прочитајте повеќе »

Мистериозни закани со бомби во црногорските училишта

Мистериозни закани со бомби во црногорските училишта

Основните училишта во речиси сите црногорски градови изутринава се евакуирани по дојави за поставени бомби. Дојави за бомби се испратени на имејл адресите на десетици директори на основни училишта во Црна Гора. Училиштата се евакуирани, се вели од црногорското Министерство за просвета, наука, култура и спорт. Откако учениците и наставниците …

Прочитајте повеќе »

Газпром вели дека ги прекинува испораките на гас за Бугарија и Полска, Петков не прифаќа рекет од Русија

Газпром вели дека ги прекинува испораките на гас за Бугарија и Полска, Петков не прифаќа рекет од Русија

Руската државна компанија Газпром соопшти дека ја прекинува испораката на гасот за Бугарија и Полска откако двете земји одбиле да плаќаат за испораките во руски рубљи, јавува Јуроњуз. Од Газпром предупредуваат дека ако двете земји се обидат да повлечат од транзитниот гас кон другите европски потрошувачи, тогаш за идентичен обем ќе …

Прочитајте повеќе »

Петков има желба да се реши спорот – останува малку време до јуни

Петков има желба да се реши спорот - останува малку време до јуни

Бугарската страна на средби со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, му ги пренесе своите ставови. Останува тој во Скопје да ги слушне пораките и на македонската страна. Бугарскиот премиер Кирил Петков на вчерашната средба со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји ја потврдил неговата желба за изнаоѓање заемно прифатливо решение за отворените политички прашања со …

Прочитајте повеќе »