Глобус

Вести од светот

Во САД продолжија судирите меѓу демонстрантите и полицијата, воведен полициски час во повеќе градови

Во голем број градови во САД е воведен полициски час, во обид да се смири бранот насилни протести што избувнаа изминатата седмица откако еден Афроамериканец почина при апсење со насилни мерки. Протестите што се одржуваа и вчера, како и во претходните денови, беа главно мирни, но во многу области преминаа …

Прочитајте повеќе »

Уште еден ден без новозаболени од коронавирусот во Прилеп

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, сабота 30-ти мај: Во општина Прилеп денеска нема новозаболени од коронавирус, а едно лице оздравело од заразната болест. Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 44. На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“ хоспитализирани се 8 лица, од …

Прочитајте повеќе »

Трамп потпиша наредба за социјалните мрежи

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа потпиша наредба со која се доведува во прашање заштитата на социјалните мрежи од тужби. „Потпишувам извршна наредба за заштита и поддршка на слободата на говорот и правата на американскиот народ“, рече Трамп. Тој ја потпиша наредбата еден ден откако го обвини Твитер за „целосно задушување …

Прочитајте повеќе »

Меркел и Макрон предложија посебен буџетски фонд од 500 милијарди евра за економско заздравување од корона вирусот

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот престедател Емануел Макрон предложија основање на посебен буџетски фонд за заздравување од економските последици од пандемијата со корона вирусот, во износ од 500 милијарди евра. Фондот би бил поврзан со новиот буџет на ЕУ за периодот од 2021 до 2027 година, а парите ќе …

Прочитајте повеќе »

Истиномер: Вучиќ или најавува пораз на изборите или го предупредува членството да се ангажира повеќе

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против …

Прочитајте повеќе »

СЗО предупреди на закана од глобална криза по менталното здравје предизвикана од корона вирусот

Директорот на одделот за ментално здравје при Светската здравствена организација (СЗО), Девора Кестел предупреди дека на светот му се заканува глобална криза по менталното здравје предизвикана од пандемијата на корона вирусот. Кестел изјави дека психолошките проблеми може да произлезат од наметнатата изолација, стравот, несигурноста, како и сиромаштијата која може да …

Прочитајте повеќе »

Како се лекува Ковид-19 – „најоткачени“ идеи

Борбата против коронавирусот низ цел свет доведува до делумно чудни идеи за начините за лекување. Некои се потпираат на древни традиции, други на сомнителни практики. А дел од предлозите се вистински апсурдни. Во борбата против коронавирусот се бараат корисни идеи. Но, некои луѓе користат неконвенционални патишта: од алтернативни, до апсурдни …

Прочитајте повеќе »

НАТО повика 6.000 научници да помогнат во справување со пандемијата

Повеќе од 6.000 научници вмрежени со НАТО се повикани да бараат решенија за пандемијата на вирусот САРС-КоВ-2, кој ја предизвикува болеста Ковид-19. Повикот го упати главниот научник на Алијансата д-р Брајан Велс, главен научен советник на Северноатлантскиот совет. Научниците, од кои повеќе од 5.000 работат со Организацијата на НАТО за …

Прочитајте повеќе »