Глобус

Вести од светот

Пресудата за Младиќ: Дали Србија е спремна да признае?

Без соочување со Ратко Младиќ и неговите злосторства, Србија не може да ја обнови довербата во регионот, пишува за Дојче веле Соња Бисерко. Хашкиот суд избегна да потврди дека Србија водеше војна во БиХ, додава таа.   Ратко Младиќ, српски генерал и командант на Војската на босанските Срби, добро ѝ …

Прочитајте повеќе »

Доживотен затвор за Младиќ, Хашкиот трибунал ја потврди пресудата на Меѓународниот суд за воени злосторства

Вчера жалбениот совет на Хашкиот Трибунал ја потврди првостепената пресуда на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, за доживотен затвор воениот командант на армијата на Република Српска, Ратко Младиќ, кој во ноември 2017 година беше осуден на доживотен затвор од страна на Меѓународниот трибунал. Со оваа одлука Младиќ …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Болна шлаканица

Претседателот Емануел Макрон, долго примаше изрази на поддршка од загрижените граѓани, откако еден Французин му удри шлаканица за време на неговата на југоисточна Франција. Еден Французин му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон, за време на неговата посета на југоисточна Франција. На видеото на Твитер се гледа како Макрон се поздравува …

Прочитајте повеќе »

Во голема акција на полицијата од десетици земји разбиена огромна криминална група и уапсени стотици криминалци

Во акција на полицајци од Европа, САД, Австралија и Нов Зеланд се извршија стотици апсења низ целиот свет за време на масовна операција против организираниот криминал. Австриската федерална полиција и ФБИ ги следеле комуникациите на криминалците и илјадници шифрирани пораки биле дешифрирани во реално време за период од три години …

Прочитајте повеќе »

САД одобрија нов лек за Алцхајмерова болест

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот нов лек за Алцхајмерова болест по скоро 20 години, игнорирајќи ги предупредувањата од независни советници дека третманот не се покажал како ефикасен за болеста што го уништува мозокот. Тоа е единствениот лек што, според американското регулаторно тело, постои можност да …

Прочитајте повеќе »

Германија бара укинување на правото на вето во ЕУ

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска побара ЕУ да го укине правото на земјите-членки да ставаат вето на надворешно-политички одлуки. Мас смета дека е недозволиво ЕУ да биде држена како „заложник“. „Не може повеќе да бидеме држени како заложници од оние кои ја парализираат европската надворешна политика со своите …

Прочитајте повеќе »

Медиапул: Во Бугарија биле прислушувани и предводниците на протестите против власта на Борисов

Медиумите во Бугарија објавуват дека биле прислушувани сегашниот технички министер за култура, Велислав Минеков, адвокатот Николај Хаџигенов и Арман Бабикјан, кои беа меѓу најактивните во протестите против власта минатото лето а медиумите ги нарекуваа „Отровното трио“, пишува бугарски „Медиапул“. Прислушувањето наводно се вршело во рамки на истражните постапки за избеганиот бугарски …

Прочитајте повеќе »

Коронавирусот уништи сто милиони работни места

Пазарот на труд ќе се опорави од Ковид-пандемијата дури во 2023 година – загубата на работни места доведе до уназадување од пет години, констатира нов извештај на ОН. Милиони луѓе се доведени до сиромаштија. Корона-кризата дејствува разорувачки врз пазарите на трудот, констатираат ОН. Во тековнава година пандемијата предизвика губење на …

Прочитајте повеќе »