Глобус

Вести од светот

Фотографија на денот: Угостителите бараат помош

СОС – повикот за помош e напишан со помош на столчиња поставени од угостители на демонстрации во Дрезден. Вчерашниот протест беше трет од воведувањето на мерките за изолација во рамките на борбата против пандемијата на коронавирусот во Германија и затворањето на рестораните и кафулињата. Акцијата „Празни столови“ треба да го сврти вниманието кон …

Прочитајте повеќе »

Twitter ќе брише објави со дезинформации за 5Г технологијата

Твитер

Социјалната мрежа Твитер соопшти дека ќе ги отстранува непотврдените тврдења и дезинформациите кои предизвиквуваат паника и содржина која ги охрабрува луѓето да дејствуваат поради теориите на заговор околу 5Г технологијата. „Ги проширивме нашите правила за непроверени тврдења кои ги поттикнуваат луѓето да се впуштат во активности кои може да доведат …

Прочитајте повеќе »

Во Србија власта зема речиси 100 отсто од времето во политичките програми

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »

Вооружен масакр ја шокира Канада

Драматични вести од Канада: Вооружен маж уби најмалку 16 лица во провинцијата Нова Шкотска во текот на викендот. Напаѓачот исто така загина. Неговиот мотив е целосно нејасен. Најмалку 16 жртви – ова е крвавиот биланс на вооружениот масакр во источна Канада. Жртвите се пронајдени на неколку локации на злосторството во …

Прочитајте повеќе »

СЗО: Следните неколку недели се клучни за Европа

Европа се наоѓа во центарот на корона кризата. Бројот на случаи достигна близу еден милион, а над 84.000 луѓе го загубија животот поради вирусот. Според Светската здравствена организација, околу половина од глобалните случаи на Ковид-19 се регистрирани во Европа. „Остануваме во центарот на невремето. Сега, повеќе од кога и да …

Прочитајте повеќе »

Кој се грижи за чие здравје, или зошто српскиот претседател Вучиќ не е во изолација?

Додека Вучиќ му се „заблагодарува“ на ДВ што се грижи за неговото здравје, остана нејасно зошто не е во изолација поради тоа што син му е заразен со коронавирус. Наместо тоа, Вучиќ во придружба на цела свита беше во Ниш. Веста дека Данило Вучиќ, син на претседателот на Србија, е …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: „Полна“ црква и богослужба со стримување

Забрана за контакти? Нема проблем. Еден германски свештеник смисли како верниците да бидат со него во црквата во време на пандемија. Богослужби во празна црква веќе нема. Свештеникот Јоахим Гизлер во Ахерн, во германската покраина Баден Виртемберг, мораше да смисли нешто посебно, зашто во време на пандемијата на коронавирусот се …

Прочитајте повеќе »

Лаги во грчки медиуми за луѓе-кукли како корона пациенти и за италијански фармацевт „поумен од светот“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против …

Прочитајте повеќе »