Магазин

Концерт на ансамблот „Танец“ во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Во четврток, 4. јули со почеток во 20.00 часот ќе настапи на сцената на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Настапот кој се одржува под мотото „Остани во чекор – со минатото, сегашноста и иднината“, е дел од серијата концерти во рамките на чествувањето на 70 годишнината од формирањето …

Прочитајте повеќе »

Дали знаевте…?

Познати се многу патешествија на морнарите, меѓутоа многу интересно е патувањето на извесен Хенк Декер. Иако слеп, Декер одлучил сам со својот брод „Црна ѕвезда“ да плови од Сан Франциско до Хонолулу, на Хаваите. Се ориентирал со помош на Брајова мапа и компас и после 23 денови среќно стигнал на …

Прочитајте повеќе »

Уште една успешна сезона за кадетите на РК „Прилеп“

Пишува: Зоран Милошески Втора година по ред, младите ракометари на РК „Прилеп“ учествуваа на фајнал форот во кадетска конкуренција и втор пат играа ви финалето. Минатата година играјќи на домашен терен станаа државни прваци, а годинава од финалниот турнир на четирите најдобри кадетски ракометни екипи кој се одржа во Струга, …

Прочитајте повеќе »

„Војдан Чернодрински“ – театар кој создава уметност во невозможни услови

Пишува: Зоран Милошески Следниот февруари, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ќе слави 70 години од своето постоење. И покрај тоа што просторните и техничките услови се под секое ниво, со својата работа прилепскиот театар докажа дека и најдобро опремената сцена не помага ако режисерот, актерите, техничарите, не ја работат добро својата …

Прочитајте повеќе »

МТФ „Војдан Чернодрински“: „Бакхи“ најдобра претстава, Марија Спиркоска-Илијеска и Александар Степанулески најдобри актери

Пишува: Зоран Милошески Претставата на битолскиот Народен театар „Бакхи – краток преглед на распадот”, работена по Еврипид а во режија на Игор Вук Торбица, е најдобрата претстава во целина на годинешниот 54.МТФ „Војдан Чернодрински”. Тоа е одлуката на тричленото жири, во состав Бедија Беговска, Љиљана Благојевиќ и Маја Вељковиќ. Според жирито, …

Прочитајте повеќе »

Еден Азар промовиран во нов играч на Реал Мадрид

Досегашниот играч на лондонски Челзи, белгискиот фудбалер Еден Азар денеска на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ официјално беше промовиран во нов играч на Реал Мадрид. „Сакам да им се заблагодарам на моето семејство и на претседателот Флорентино Перез. Едвај чекам да почнам да играм во овој дрес и да освојувам многу титули. …

Прочитајте повеќе »

Прва половина на „Војдан Чернодрински“: Фестивалот во полн сјај, струмичани најпријатно изненадување

Пишува: Зоран Милошески Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, неговото 54 издание, влезе во втората половина. Заклучно со вечерашната претстава, театарската публика имаше можност да види пет, од вкупно осумте претстави во официјалната програма. Покрај нив, вниманието го привлекуваат и претставите во придружната програма, трибините, промоциите на театарска и театролошка литература, …

Прочитајте повеќе »

„Пејзажни знаци“ – изложба на уметникот Давид Атанасоски во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Утре, петок 7 јуни, со почеток во 19 часот, во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп ќе биде отворена изложбата „Пејзажни знаци“ од Давид Атанасоски. Давид Атанасоски роден во Прилеп 1995 година. Во 2018 година завршил Факултет за ликовни уметности во Скопје, отсек вајарство со конзервација и реставрација, …

Прочитајте повеќе »