Македонија

Вести и новости од Македонија.

Битола: КОНСТИТУИРАН НОВИОТ ЛОКАЛЕН ЕКОНОМСКО СОЦИЈАЛЕН СОВЕТ

Битола: КОНСТИТУИРАН НОВИОТ ЛОКАЛЕН ЕКОНОМСКО СОЦИЈАЛЕН СОВЕТ

Во Општина Битола се одржа првата конститутивна седница на Локалниот економско социјален совет на општина Битола. По запознавањето со значењето и улогата на ЛЕСС Битола, сите 22 присутни претставници едногласно го прифатија предлогот за претседавач да биде избрана градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска. За заменик претседавач е избран Ратко …

Прочитајте повеќе »

Меѓународната финансиска корпорација ќе помага домашните да се поврзат со странските компании

Меѓународната финансиска корпорација ќе помага домашните да се поврзат со странските компании

Домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИР-зоните преку проект кој Министерство за финансии го договорил со Меѓународната финансика корпорација (ИФЦ) за време на Пролетните средби на ММФ и Светска банка во Вашингтон. Според министерот за финансии Драган Тевдовски, ИФЦ дале согласност да го поддржат  овој проект, што …

Прочитајте повеќе »

Трајко Вељаноски на распит во обвинителството за случајот „27 април“

Трајко Вељаноски на распит во обвинителството за случајот „27 април“

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, претпладнево се наоѓа на распит кај обвинителката Вилма Русковска, за случувањата од 27 април 2017 година. Обвинителството пред два месеца отвори истрага за организаторите и нарачателите на насилниот упад во Собранието, во која покрај Вељаноски, осомичени се и поранешниот премиер Никола Груевски, екс министрите …

Прочитајте повеќе »

Променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди

И денеска во нашата држава ќе преовладува прoменливо облачно и свежо време со сончеви периоди. Наместа ќе биде нестабилно облачно со повремени врнежи од дожд, особено во јужните делови, кои ќе бидат пообилни и проследени со грмежи. Кон крајот на денот врнежите ќе престануваат. Максималната температура ќе биде во интервал …

Прочитајте повеќе »

Анкета: Пендаровски го зголемил водството на 3,7 отсто пред Сиљановска

Анкета: Пендаровски го зголемил водството на 3,7 отсто пред Сиљановска

Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ, е во благо водство (27,2%) пред Гордана Сиљановска Давкова, кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ (23,5%), односно разликата е 3,7 процентни поени. Со ова се потврдува ставот дека се работи за изедначена трка, иако Пендаровски во меѓувреме, од претходната анкета, го зголемил водството од 2,6 …

Прочитајте повеќе »

На Хан не му е проблем што САД се повлекува од Балканот, сака “Преспа“ да се шири

На Хан не му е проблем што САД се повлекува од Балканот, сака “Преспа“ да се шири

Јоханес Хан, еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување смета дека Вашингтон е „интересен“ и и дава поддршка на ЕУ на планот на Западен Балкан, но поминало времето кога бил поактивно ангажиран за регионот, пишува американскиот весник „Вашингтон пост“. Сепак, еврокомесарот од главниот град на САД порача дека Преспанскиот …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев на средба со делегација на германското стопанство и германски компании

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев на средба со делегација на германското стопанство и германски компании

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со заменик на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска одржа средба со Делегација на Германското стопанство, како и со претставници на германски компании коишто работат во земјава. На средбата присуствуваа и министерот за здравство Венко Филипче, …

Прочитајте повеќе »

Од полноќ поскапуваат горивата

Од полноќ поскапуваат горивата

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ се зголемуваат малопродажните цени на бензините за 2,5 до 3 денари, а на дизелот за 1,5 денар. За 3 денари поскапува „Еуросупер 95“, кој ќе се продава по 71,5 денари за литар. За 2,5 денари се зголемува цената на …

Прочитајте повеќе »