Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев и Ципрас ќе бидат предложени за Нобелова награда за мир

Договорот од Преспа е процес кој заслужува да биде награден, вели добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Уидед Бушамауи, која утре лично ќе ги номира двајцата премиери за истата награда. Добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Тунижанката Уидед Бушамауи, утре официјално ќе поднесе номинација …

Прочитајте повеќе »

Возачот на автобусот кој се преврте кај Лесковац возел со околу 100 километри на час

Неприлагодена брзина за условите на патот, односно веројатно околу 100 километри на час е причината за тешката несреќа на македонскиот автобус кој ноќта во неделата се преврте близу Лесковац, Србија при што загинаа три лица, а 32 се повредени, јавуваат српски медиуми, повикувајќи се на извори во истрагата. Автобусот, според …

Прочитајте повеќе »

Лекарската комора без став за моделот на приватизација на Итната помош

Една од најстарите организации и претставник на лекарската фела во Македонија, Лекарската комора нема став за тоа дали е подобро да се приватизира Итната медицински помош, пренесува „Порталб.мк“. „Прво не знаеме дали ќе се приватизира, затоа и немаме став за ова прашање. Треба да видиме кој ќе ја изврши физибилити студијата, затоа …

Прочитајте повеќе »

Индексот на ТИ покажува дека за раширената корупција виновна е ВМРО-ДПМНЕ и никој друг

Во текот на својот говор пред зградата на Владата на Република Македонија, а кој претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го одржа пред партиските членови и симпатизери во рамките на третиот протестен марш на оваа партија во средата на 12 декември 2018 година, тој ја даде и следнава крајно манипулативна и …

Прочитајте повеќе »

Студено време со снежни врнежи

Времето денеска ќе биде претежно облачно и студено со повремени локални врнежи главно од снег, освен на крајниот југоисток каде ќе бидат од дожд. Повеќе врнежи ќе има попладне во западните делови од земјава.Минималната температура ќе се движи од -9 Целзиусови степени до 0 степени, додека максималните температури ќе се …

Прочитајте повеќе »

Волци што одат „по риба“ – буквално (видео)

им биолози во американската држава Минесота направиле снимки на волци кои скокаат во вода и ловат риби од поток. Првите вакви снимки на волци беа објавени деновиве на страницата на Фејсбук на Националниот парк „Војажер“ и се резултат на повеќегодишен проект кој опфаќа следење на движењето на волците со ГПС-околувратници. …

Прочитајте повеќе »

Резултати и табели од седмиот ден на Турнирот „Свети Никола 2018“

15.Декември.2018 година ( Сабота ) ПИОНЕРИ генерација 2005 и 2006 година: 09.30 ч. „Фурна Маја“ – „Конфекција Кули“ 0:5 10.10 ч. „Најс Текстил“ – „Ивовод“ 1:6 ПИОНЕРИ генерација 2007 и 2008 година: 10.50 ч. „Енигма Tранспорти“ – ФК„Перак” 2:0 11.30 ч. „Хримакс“ – „Кабелнет“ 1:0 ПИОНЕРИ генерација 2009 година и …

Прочитајте повеќе »

Рап музиката станува проблем во Русија, власта воведува мерки за контрола

Загрижен поради се поголемата популарнот на рапот, рускиот претседател Владимир Путин побара од Министерството за култура побара да ја контролираат музиката. Ако не може да ја запреме, тогаш мора да ја насочуваме и контролираме, рече Путин. Неговиот коментар доаѓа откако десетина настапи на рапери беа откажани, по предупредувањата на официјалните …

Прочитајте повеќе »