Македонија

Вести и новости од Македонија.

ЈКП „Комуналец“ Прилеп: Кривична пријава за поранешниот директор Златко Ристески

Во 12-те години раководење со комуналното претпријатие, претходниот директор Златко Ристески инвестирал вкупно 45 милиони денари, додека за само 10 месеци колку што се наоѓа на челното место во ЈКП „Комуналец“, Ѕвонко Јованоски и менаџерскиот тим вложиле 30 милиони денари. „После направените анализи, може да се заклучи дека претходниот директор …

Прочитајте повеќе »

Куманово со најзагаден воздух вчера

Енормна загаденост на воздухот беше регистрирана вчера и ноќеска на голем број мерни места во Македонија. Според присуството на ПМ10 честички најзагаден воздух вчеравечер имаше Куманово, со 264 микрограми на кубен метар воздух, по што следуваше мерното место Битола 1 со 205, и Миладиновци со 183 микрограми. Максималната дозволена вредност …

Прочитајте повеќе »

Проблемот со градежниoт отпад во Тетово уште долго нема да се реши

Проблемот со фрлањето и отстранувањето на градежниот отпад во Тетово нема да се реши наскоро. Oпштинските власти ветија дека во 2019 година ќе го решат ова прашање, но моментално нема проект за изградба на депонија од ваков вид. Владата, пак, ќе  отвора нови депонии по еколошки стандарди, но тие ќе …

Прочитајте повеќе »

Нов асфалт за дел од улиците „Петта Прилепска бригада“ и „11.Октомври“

Општина Прилеп ја продолжува градежната “офанзива“ за рехабилитирање и асфалтирање на улиците во градот. Деновиве, нов асфалт добија дел од улиците „Петта Прилепска бригада“ и „11.Октомври“. Делот од „Петта Прилепска бригада“ кој се асфалтираше, се наоѓа непосредно до зградата на поранешното водостопанско претпријатие „Стерна“. „Улицата беше во доста лоша состојба, …

Прочитајте повеќе »

Македонската делегација во Брисел го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24

Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во својство на главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори со ЕУ. Состанокот ќе трае три дена, за време на кои експертските …

Прочитајте повеќе »

Собранието го усвои ребалансот на буџетот за 2018 година

Собранието го усвои ребалансот на буџетот за 2018 година, а целта, како што истакна министерот за финансии Драган Тевдовски, е да се направат корекции на расходната страна за да се обезбеди финансиска поддршка за општините со цел отплата на дел од долговите. – Се обезбедува финансиска поддршка на општините во …

Прочитајте повеќе »

100 годишнина од завршувањето на Првата светска војна: од Битола испратена силна порака за помирување

По повод 100 годишнината од крајот на Првата светска војна, чии длабоки последици ги почувствува токму Битола и регионот во тој период, силни пораки на помирување од градот страдалник денес испратија амбасадорите на двете тогашни завојувани страни, Франција и Германија. На Француските и Германските гробишта во Битола, бројни делегации положија …

Прочитајте повеќе »

Груевски ниту денеска не се појави на собраниската комисија за уставни прашања

Груевски

Осудениот поранешен премиер, Никола Груевски, ниту денеска не се појави на собраниската комисија за уставни прашања на која се расправа за четвртиот нацрт амандман поднесен од Владата. Груевски во средата, го одложи рочиштето за предметот „Титаник“, за да присуствува на расправата во Собранието. Утре е закажано ново рочиште за случајот …

Прочитајте повеќе »