Македонија

Стефоска: Во 2022 година 10 милиони евра повеќе за културата

„Предлог-буџетот за културата за 2022 година изнесува три милијарди 855 милиони 548 илјади денари или 62 милиона 692 илјади евра. Тоа е скоро 10 милиони евра повеќе од буџетот со кој располагавме оваа година“, информираше министерката за култура, Ирена Стефоска на денешната прес-конференција, на која го презентираше Предлог-буџетот на Министерството …

Прочитајте повеќе »

Владата ќе достави до Собранието Предлог-одлука за продолжување на рокот на кризната состојба за уште 6 месеци

На денешната 123 седница којашто се одржа преку интернет комуникациска врска, Владата го утврди текстот на Предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија на целата територија на Република Северна Македонија, заради недостиг на електрична енергија и состојбите на пазарите на …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Hема како да се казнат административците кои не се вакцинираат, засега мерката не важи

Задолжителна вакцинација за здравствените работници и за јавната администрација, е нешто што засега нема да се спроведува, стигнавме до констатација дека тоа отвора сериозни прашања во однос на тоа како би се казнило тоа што некој не би се вакцинирал, рече во изјава за медиумите министерот за здравство Венко Филипче. …

Прочитајте повеќе »

Нуредини: Целта на новата цена на пластичните кеси е зачувување на здравјето на луѓето и околината

Зголемувањето на цената на пластичните кеси од еден на 15 денари не е со цел за да се собираат финансиски средства, туку граѓаните да се дестимулираат да употребуваат пластика, одговори денеска министерот за животна средина Насер Нуредини на бројните реакции во јавноста откако започна да се применува одредбата од новиот …

Прочитајте повеќе »

Димитров: „ Успехот на европското досие на Северна Македонија е клучно ако сакаме европскиот политички билет да биде добитен “

На покана на Владата на Црна Гора, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денес учествуваше на регионалната конференција посветена на европската иднина на регионот „Западен Балкан: Иднината на Европа е наша заедничка агенда“. Вицепремиерот Димитров истакна дека за надминување на застојот во процесот на проширување, регионот …

Прочитајте повеќе »

Тројца завршија зад решетки за родосквернавење и трговија со дете

Во полициска акција по наредба на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција приведени се тројца осомничени за кои постои основано сомнение дека првоосомничениот сторил две продолжени кривични дела и тоа кривично дело – Родосквернавење и кривично дело Трговија со дете, додека останатите двајца осомничени сториле продолжено …

Прочитајте повеќе »

Во клубот на пратеници, нова средба на Заев и Гаши

Денеска во 14 часот во Клубот на пратеници во Скопје ќе се одржи нова средба на премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши на која ќе се разговара за вклучување на партијата во Владата и зголемување на парламентарното мнозинство. Одржувањето на средбата го потврдија и од Владата и …

Прочитајте повеќе »

Од денеска нема веќе бесплатни најлонски кеси

За да се намали пластичниот отпад и да се подигне свеста за заштита на животната средина, работите во трговијата се менуваат. Од денеска македонските трговци ќе смеат да продаваат само биоразградливи кеси, кои ќе чинат 15 денари за парче. Целта на Законот за управување со пакување и отпад од пакување, …

Прочитајте повеќе »