Глобус

Вести од светот

Запален домот на српскиот новинар Милан Јовановиќ

Непознати лица синоќа околу три часот и 30 минути го запалија домот на новинарот на порталот „Жиг инфо“ од Гроцка, Милан Јовановиќ. Тој за порталот „Цензоловка“ истакна дека непознати лица во текот на ноќта фрлиле Молотов коктел врз неговиот дом, а потоа почнале да пукаат врз влезната врата, за да …

Прочитајте повеќе »

„Стоп на крвавите кошули“ – Протест во Белград поради нападот на опозициски лидер

Во Белград, во организација на опозицијата но, без партиски обележја, синоќа се одржа протест под слоганот „Стоп на крвавите кошули“. Неколку илјади граѓани прво се собраа на платото пред Филозофскиот факултет каде им се обрати актерот Бранислав Трифуновиќ, по што без инциденти се прошетоа до Народното Собрание и Радио Телевизија …

Прочитајте повеќе »

Грција ќе бара од ООН дополнителен анекс на Преспанскиот договор за македонскиот јазик

По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, според грчките медиуми, Атина ќе ја префрли битката на меѓународно тло. Како што пишува атинска „Ифимерида“  сега кога веќе владата во Атина станала свесна …

Прочитајте повеќе »

На Самитот на ЦЕИ во Загреб, протест против Орбан

Пред хотелот „Еспланада“ во Загреб, каде се одржува самитот на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), на кој што учествуваат премиерите на Унгарија, Албанија, Словенија, Македонија и Романија, поголема група демонстранти организираа протест против унгарскиот премиер Виктор Орбан. Протестантите истакнаа транспаренти на кои пишуваше: „Депортирајте го Орбан, а не мигрантите“ и „Смрди на …

Прочитајте повеќе »

Почина Џорџ Буш постариот

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот почина на 94-годишна возраст, соопшти во текот на ноќта преку Твитер портпаролот на семејството Буш. Џорџ Буш сениор беше претседател на САД од 1989 до 1993 година. Претходно, осум години беше потпретседател во времето на Роналд Реган. Џорџ Буш помладиот, кој со САД раководеше …

Прочитајте повеќе »

Словенечкиот премиер ги повика државните фирми да ги повлечат рекламите од медиуми што шират говор на омраза

Словенечкиот премиер Марјан Шарец ги повика сите компании во државна сопственост да размислат за повлекување на нивните реклами од медиуми што шират говор на омраза. – Вистина е дека слободата на медиумите и слободата на говорот се столбови на демократијата, но тоа не значи дека тие се неограничени – порача …

Прочитајте повеќе »

Видео: Моментот кога рускиот брод на крајбрежната стража, удира во украинскиот брод

Видео од моментот кога во Црното Море, бродот на руската крајбрежна стража удира во бродот на украинската морнарица. Малку подоцна, од рускиот брод бил отворен оган врз украинските бродови. Во инцидентот се заробени 3 украински бродови и 24 морнари, од кои тројца се повредени. https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=5CrZOt6otLw

Прочитајте повеќе »

Украинската армија во полна борбена готовност

Откако Русија заплени три украински брода, тензиите меѓу Москва и Киев растат. Украинската војска е ставена во состојба на целосна борбена готовност. ЕУ и НАТО повикаа на воздржаност. Наредбата за ставање на украинската армија во полна борбена готовност е издадена по седницата на националниот Совет за безбедност, кој предложил воведување …

Прочитајте повеќе »