Глобус

Вести од светот

Германија од 2021 година почнува да ги гаси термоелектраните на јаглен

Германија ќе им исплати на енергетските концерни 317 милиони евра за гаснење на термоелектраните кои го користат јагленот како гориво, објави во вторникот Сојузната агенција за мрежна инфраструктура, најавувајќи значаен исчекор кон затворање на постројките на јаглен и преминување кон чистите извори на енергија. Како што пренесува деловниот портал SEEbiz.eu, според планот …

Прочитајте повеќе »

„Жичана ограда“ на балканскиот коридор: Годинава над 8 илјади илегални мигранти во Албанија и уште 4 илјади во С. Македонија

Земјите од Западен Балкан, покрај пандемијата со ковид-19, се соочија и со зголемени миграциски текови, главно на бегалци од Блискиот исток или Северна Африка. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, во Албанија за 8 месеци од 2020 година биле евидентирани 8.343 странски мигранти со нерегулиран престој во земјата, додека …

Прочитајте повеќе »

Црна Гора и Србија си ги прогласија амбасадорите за „персона нон грата“ поради историско прашање

Црна Гора и Србија влегоа во дипломатски конфликт поради историско прашање. Министерството за надворешни работи на Црна Гора побара од српскиот амбасадор Владимир Божовиќ да ја напушти земјата откако го прогласи за „персона нон грата“. „По подолго и континуирано мешање во внатрешните работи на Црна Гора, преку однесувањето и изјавите …

Прочитајте повеќе »

Германска технологија – логистика за корона вакцините

Иако повеќето вакцини за корона се сеуште во тест фаза, продукцијата веќе почнува. Во тој дел, но и при распределбата на вакцините, значајна улога играат германски фирми. Битката против корона пандемијата се води во лабораторија, со наоѓање и тестирање микроскопски состојки за вакцина. Но, распределувањето на вакцините„ќе биде најголемата и најкомплексната …

Прочитајте повеќе »

Трамп малку попушти – го започна процесот на пренос на власта

доналд трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, по недели блокирање, ја започна регулираната трансформација на власта кон изборниот победник Џо Бајден. Но, Трамп и натаму не сака да чуе за пораз и продолжува со правна битка. Избраниот претседател на САД, Џо Бајден сега го добива досега спречуваниот пристап кон владината структура за да …

Прочитајте повеќе »

Ефектот „Copycat“ и известувањето за самоубиствата на пациентите со ковид-19

Медиуми камери

Во Албанија, четворица пациенти хоспитализирани во таканаречените ковид болници „Шефќет Ндоќи“ и „Инвектив“, извршиле самоубиство скокајќи од прозорците и одделите каде што биле сместени, дејствија за кои Обвинителството во Тирана започна истрага. Самоубиства на пациенти заразени со вирусот ковид-19 не се пријавени во ниту една од земјите на Западен Балкан. …

Прочитајте повеќе »

Три вакцини обезбедуваат високо ниво на заштита од корона вирус

AstraZeneca соопшти дека клиничките испитувања за нивната вакцина за Ковид-19 во Британија и Бразил покажале „висока ефикасност во спречување на Ковид-19“ без „хоспитализации или сериозни случаи на болеста“ кај сите волонтери. Англиската фармацевтска компанија тестираше два начина на дозирање. Едниот има ефикасност од 90% додека другиот од 70%. „Ќе се …

Прочитајте повеќе »

Избори во БиХ: Мала револуција

Владеачките партии во БиХ загубија на локалните избори во Сараево, Бања Лука, Тузла, Зеница, Бијељина… Мала револуција со помош на гласачко ливче во големите градови. Според аналитичарите, тоа е казна за корупцијата. Победата на кандидатот на Партијата за демократски прогрес (ПДП), Драшко Станивуковиќ, кој имаше поддршка од низа опозициски партии, …

Прочитајте повеќе »