Глобус

Вести од светот

Изгоре пазарот во Тузла, над 20 повредени

Пожарот, кој го зафати пазарот во центарот на Тузла, речиси целосно го уништи, а над 20 лица се повредени. Пожарот е локализиран. Засега не може со сигурност да се тврди што го предизвикало пожарот, но, пазарџиите велат дека бил предизвикан од експлозија на плинска боца во еден од угостителските објекти. …

Прочитајте повеќе »

Незапаметено невреме во Дубровник, ветрот носеше покриви и луѓе (видео)

Во Дубровник, незапаметени ветришта носеа покриви, фасади и дрвја, а превртуваа и јахти. Безбедносните камери од еден ресторан во центарот на градот забележаа вистинска драма, кога ветрот подигна човек и го удри во ѕид.

Прочитајте повеќе »

Протестите во Венецуела преминаа во насилство, САД се закануваат со санкции

На пограничната линија на Венецуела со Колумбија, демонстрантите се судрија со полицијата, при што најмалку 4 лица загинаа а неколку стотини се повредени. Привремениот претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да му се придружи на народот и да помогне во уривањето на диктатурата на Мадуро. Советникот за национална …

Прочитајте повеќе »

Орбан влегува во „финална битка“

Говорот на Виктор Орбан за состојбата на нацијата, со кој унгарскиот премиер ги „наштима“ граѓаните пред европските избори во мај, беше огномет од ксенофобични тонови и изјави против ЕУ. „Европа пред европските избори во мај повторно стигна до точка кога мораме да го браниме нашиот унгарски идентитет, нашето христијанско наследство“, …

Прочитајте повеќе »

Бројот на жртви во срушената зграда во Истанбул се искачи на 21

Министерот за внатрешни работи а ТурцијаСулејман Сојлу изјави дека бројот на загинати од срушената зграда во Истанбул се искачи на 21, јави агенцијата Анадолија Министерот порача дека виновникот за инцидентот ќе биде повикан на одговорност. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го посети местото на несреќата во  Истанбул и во изјава …

Прочитајте повеќе »

Жестоки борби против ИД во Сирија

Силите поддржани од САД во Сирија жестоко се бореле со милитантите додека се обидуваат да ја притиснат последната енклава во рацете на екстремистичката група Исламска држава (ИД) во близина на границата со Ирак. Сириска опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон објави дека имало „тешки судири“ меѓу двете страни …

Прочитајте повеќе »

Грчкиот парламент го ратификуваше Договорот од Преспа

Грчкиот парламент попладнево со 153 пратеници „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа потпишан помеѓу Македонија и Грција за крај на спорот со името кој се водеше речиси три децении. Сите 300 пратеници поединечно, со прозивање, се изјаснија за прашањето дали се „за“, „против“ или „воздржано“ за ратификацијата на Договорот од …

Прочитајте повеќе »