Македонија

Вести и новости од Македонија.

Повеќе јавни чешми во Прилепско со неисправна вода за пиење

Не е исправна водата за пиење од чешмите во населените места во Прилепско. Водата од крајпатната чешма на село Штавица, селото Плетвар, кај ресторанот „Че“, од јавните чешми во Леништа, Ореовец, Прилепец, Волково, населено место Чумово, Мало Рувци и Беловодица што се наоѓаат среде селата. Водата од овие чешми, според …

Прочитајте повеќе »

Цената на нафтата на највиско ниво во последните три години

На лондонскиот пазар, цената на нафтата се зголеми за разлика од претходните шест недели, па достигна на највисоко ниво во последните три и пол години. Зголемување на цената на нафтата е последица на падот на производство во Венецуела, зголемената глобална побарувачка и најава за повторно воведување на санкции кон Иран …

Прочитајте повеќе »

„Жан Моне“: На собранискиот деловник му треба „генералка“

Политичките партии за време на дијалогот „Жан Моне“ што се одржа во Охрид на 17 и 18 мај, го потврдиле консензусот да работат заедно за земјата да напредува кон членството во ЕУ и да се интегрира во евроатланските структури, информираат од Собранието. Од законодавниот дом велат дека политичките партии се …

Прочитајте повеќе »

Во Скопје и Атина се пребројуваат раните и се лечат повредите од „Илинденска“

За помалку од 48 часа од промоцијата на „новото“ име, и во Скопје и во Атина се бара излез и од оваа нова ситуација. Премиерот Зоран Заев, на лидерската средба доби поддршка (значајна) само од коалицискиот партнер ДУИ, но изостанаа другите чинители. Неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, помина уште полошо …

Прочитајте повеќе »

Лазаревски и Костовски номинирани за наградата на ЕП за свиркачи на годината

Во Европскиот парламент во Стразбур на 29 мај ќе бидат соопштени имињата на добитниците на наградата „Новинари, укажување и бранители на правото на информирање“, која годинава се доделува во чест Дафне Каруана Галиција, малтешката новинарка, која беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил во октомври лани. Меѓу номинираните се …

Прочитајте повеќе »

„Три прави, три опачни“, повторно на сцената на битолскиот „Интимен Театар“

Театарската претстава „Три прави, три опачни“, или „Седум осмини“, во недела на 27. мај се враќа на сцената на „Интимен Театар“ во Битола. Во претставата играат Јасмина Петровска и Никола Пројчевски, кој е и автор на текстот. „Три прави, три опачни“, е сатиричен приказ на животот на обичниот, мал човек, …

Прочитајте повеќе »

Мицотакис: Илинденска Македонија е олицетворение на иредентизмот

Илинден и илинденското востание се идентификуваат со македонскиот иредентизам, смета лидерот на грчката опозициска Нова демократија Киријакос Мицотакис при посетата на грчкиот остров Крф и додаде дека неговата партија никогаш нема да го прифати ова име. – Во изминатите денови слушнавме и јас лично бев избрифиран, дека се разговара за …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Хуманитарен турнир во мал фудбал за помош на малата Стефани

Општинската организација на СДСМ Прилеп, вчера на игралиштето во Паркот на револуцијата организираше хуманитарен турнир во мал фудбал. Целта на турнирот, на кој учествуваа поголем број екипи, беше собирање финансиски средства за помош на малата Стефани. По тој повод, претседателот на прилепските социјалдемократи Миле Талевски, ја даде следната изјава:

Прочитајте повеќе »