Македонија

Вести и новости од Македонија.

Субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа како минатата година, системското решение ќе почека

Преодното решение за исплата на субвенционираниот студентски оброк што важеше минатата година ќе се примени и на почетокот од академската 2022/2023. Тоа значи дека студентите и понатаму средствата за оброк ќе ги добиваат на своите трансакциски сметки на месечно ниво, наместо секојдневно да плаќаат кај угостители преку специјализирана картичка или …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ги прими средношколците кои освоија награди на 4. Балканска олимпијада во физика

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими учениците кои освоија награди на 4. Балканска олимпијада во физика што се одржа во хибриден формат од 7 до 9 октомври во Кипар. Тројцата средношколци Јан Стојановски, Матеј Гелев и Емилија Николовска на оваа олимпијада освоија златен, сребрен и бронзен медал, како и специјална …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Државните институции заштедиле 20% електрична енергија во септември, со рационално трошење на струја се прават големи заштеди

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес- конференција во Владата ја презентираше анализата за заштеда на електрична енергија во септември споредено со истиот месец минатата година од страна на сите органи на државната управа, државни институции и јавни претпријатија. Според анализата остварена е вкупна заштеда од 20% на потрошувачката …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски во ОАЕ: Фондовите во Абу Даби покажаа интерес за инвестиции во нашата држава

Премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со генералниот директор Мохамед Хасан Ал Суваиди на „Развојниот холдинг на Абу Даби -ADQ“ како и останати претставници на високото раководството, како дел од посетата на Обединетите Арапски Емирати. Премиерот Ковачевски, заедно со министрите за финансии Фатмир Бесими, за транспорт и врски Благој Бочварски и …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со македонската атлетичарка Катерина Шиповиќ

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими ултрамаратонката Катерина Шиповиќ, првата македонска атлетичарка која ја истрча ултрамаратонската трка Спартатлон од Атина до Спарта во должина од 246 километри. На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со подготовките и реализацијата на учеството на Спартатлонот, што се вбројува меѓу 10-те најтешки ултрамаратонски трки во …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Кромберг и Шуберт започнуваат нова инвестиција од скоро 26 милиони евра во Битола

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска ја посети фабриката „Кромберг и Шуберт“ во индустриската зона „Жабени“ во Битола. Целта на посетата беше, потпишување на нов договор за државна помош за нов инвестициски циклус на „Кромберг и Шуберт“ од 25.760.000 евра. …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ го отфрлија предлогот на опозицијата за доделување еднократна помош на првачињата

Најзначајните прашања кои се најдоа на дневниот ред на денешната 16-та седница на Советот на општина Прилеп, беа измените и дополнувањата на општинскиот буџет за 2022 година, како и измените и дополнувањата на Програмата за субвенционирање на јавните комунални претпријатија основани од ЕЛС Општина Прилеп. На седницата, мнозинството во Советот …

Прочитајте повеќе »

Новите договори за парно греење ќе бидат достапни на Интернет, пополнети ќе се доставуваат лично

Корисниците на парно греење во Скопје ќе можат сами да си го симнат и пополнат договорот за снабдување со топлинска енергија со АД ЕСМ. Новите договори кои треба да се склучат откако АД ЕСМ го презеде снабдувањето со парно греење во главниот град ќе бидат поставени на веб-страницата на оваа …

Прочитајте повеќе »