Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Лукаревска на Летниот камп на СДММ „Трајче Нешкоски“: Младите се важен дел од СДСМ, продолжете да се борите за вас и вашите врсници

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, денеска се обрати на отворањето на 14-тиот летен камп на СДММ кој од оваа година го носи името „Траче Нешкоски“ по прерано починатиот член на СДММ и СДСМ. Во своето обраќање, Лукаревска му честиташе на новото раководство на СДММ и честиташе на младината за …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ се против еколошки фонд што и самите го имаат ветувано пред избори

Изјава за медиуми, Стефан Васев од СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски е лицемерна, деструктивна партија која работи на штета на државата и граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе ја блокира еколошката такса која треба да озбезбеди над 55 милиони евра годишно за инвестиции во обновливи извори …

Прочитајте повеќе »

Нова кредитна линија, 100 милиони евра евтини кредити за домашните компании

Прес-конференција, Даниела Колева, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, И во постковид периодот продолжува поддршката за домашната економија, за малите и средни претпријатија. Потпишан е договор меѓу Министерството за финансии и Европската инвестициона банка за 100 милиони евра наменети за евтини кредити кои ќе се реализираат преку Развојната банка …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Растот на платите, намалената невработеност се показател за успешните економски политики на СДСМ

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник Почитувани, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат да инвестираат во човечкиот капитал во сите сектори. Во тек е исплатата на 5 отсто бонус на платите за месеците март и април на вработените во јавните здравствени установи. За две недели …

Прочитајте повеќе »

Богдановски: Со намалување на ДДВ за струјата од 18 на 5 отсто им помагаме на домаќинствата за кратење на нивните трошоци

Прес-конференција, Далибор Богдановски, член на Комисијата за енергетика на СДСМ Владата предводена од СДСМ континуирано креира и реализира мерки и политики со кои го штити и зголемува животниот стандард на граѓаните, обезбедува повеќе пари во семејните буџети. Во таа насока е и одлуката за намалување на данокот на додадена вредност …

Прочитајте повеќе »

Рамбабова: Повисоки плати за медицинскиот кадар кој инвестирал во своето образование по 2015 година, инвестираме во човечкиот капитал во здравството

Прес-конференција, Емилија Рамбабова, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Владата предводена од СДСМ, надлежното министерство продолжуваат со инвестирање во човечкиот капитал во здравството. Започнувајќи од септември на медицинските сестри и техничарите ќе им биде платено високото образование во коешто инвестирале, а од 2015 наваму не се во можност да …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Лажен е наводниот нов концепт на ВМРО-ДПМНЕ, затоа ги очекува нов пораз од граѓаните

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Лажни и провидни се наводните нови политики, наводниот нов концепт на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ не може да се оправи ни самата, а не пак да нуди нов концепт за сите луѓе со оглед на тоа дека нема намера да се извини ниту пак да расчисти со …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се обидува да внесе вознемиреност меѓу граѓаните, лажна вест е дека нема пасоши и лични карти

СДСМ лого

Реакција на СДСМ на прес-конференцијата на Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ Класична дезинформација на ВМРО-ДПМНЕ и неуспешен обид да внесе вознемиреност меѓу граѓаните е информацијата дека нема пасоши и лични карти. Како што објави и Министерството за внатрешни работи, патни исправи од сите типови има во доволен број и се одговара …

Прочитајте повеќе »