Глобус

Вести од светот

Франција: Обезглавен професор – Макрон: „Ова е терористички напад“

Во предградие на Париз на улица на свиреп начин е убиен еден професор, 18-годишниот извршител со чеченско потекло е застрелан. Полицијата приведе девет лица. Францускиот претседател Макрон го оцени нападот за тероризам. Полицијата ноќеска привела уште пет лица во врска со убиството во Париз. Станува збор за родители на ученици …

Прочитајте повеќе »

Ерменија и Азербејџан не го почитуваат примирјето, продолжуваат гранатирањата

Привремениот прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан, којшто беше договорен во петокот за време на преговорите меѓу двете страни во Москва, не се почитува. Бомбардирањата продолжија во саботата навечер врз главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт од азербејџанска страна, јавува Би-би-си. Ерменските власти ја обвинија Турција дека ги поттикнува азербејџанските власти …

Прочитајте повеќе »

Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах по преговорите во Москва

По десетчасовните преговори во Москва помеѓу министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азарбејџајн постигнат е договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров истакна дека во документот кој бил потпишан, Ерменија и Азербејџан биле согласни за хуманитарен прекин на огнот уште денеска. Овој …

Прочитајте повеќе »

Умерен земјотрес регистриран во близина на брегот на Албанија

Во Јадранско Море во близина на Тирана синоќа 13 минути по полноќ е регистриран земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Епицентарот на земјотресот бил на 41 километар од Тирана и 27 километри северозападно од Драч на длабочина од 10 километри. Нема …

Прочитајте повеќе »

Трамп: Тоа што сум заразен е божји благослов

доналд трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека тоа што е заразен со Ковид-19 е „благослов од Бог“, бидејќи му пружил поука за можните лекови за болеста. Во видео-снимката објавена на Твитер, неколку часа откако одржа состанок во Овалната соба, иако е инфициран со новиот коронавирус, Трамп вети дека ќе работи …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Со пушка и шамија на прaгот од куќата во Нагорно Карабах

Доаѓаат времиња кога човек мора самиот да си помогне. Тоа сега особено важи во Нагорно Карабах, каде борбите не престануваат. Кој сака да знае што значи зборот војна за обичните луѓе, нему оваа бабичка, седната со пушка на прагот од својата куќа во Степанакерт, има што да му каже. Додека …

Прочитајте повеќе »

Хрватска ќе добие музеј на лажните вести

Деновиве во Хрватска би требало да профункционира тн. Музеј на лажните вести. Всушност, станува збор за веб-сајт, кој во првата фаза ќе објавува сведоштва на новинари и научници, база на податоци за лажни вести, алатки за развој на медиумска писменост и критичко размислување и препознавање и борба против „лажните вести“ …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Трамп го напушти болничкиот кревет

Додека светот шпекулира за неговата здравствена состојба, американскиот претседател Доналд Трамп ја напушти болницата, но за кратко! Американскиот претседател Доналд Трамп им мавта на своите фанови од црно возило. Со него се уште најмалку две лица, а тој носи маска. Во видео-порака снимена претходно Трамп вели: „Сега ќе дојдам во …

Прочитајте повеќе »