Авто-мото

Вести од светот на автомобилите и моторциклите.

TOYOTA GAZOO Racing WRC е подготвен да го засили темпото за осмото коло од сезоната 2023 на Рели Естонија

TOYOTA GAZOO Racing Yaris

По триото груби релија со чакал во Португалија, Сардинија и Кенија, вниманието сега е свртено кон помазни и побрзи патишта со Рели Естонија, проследено две недели подоцна од Рели Финска: најбрзиот круг на WRC и домашен настан за TGR-WRT . Тимот има добри резултати во Естонија заедно со нејзиниот актуелен …

Прочитајте повеќе »

Долги летни ноќи во Шведска: На пат со MINI Cooper S кабриолет

MINI Cooper S кабриолет

Архипелагот североисточно од Стокхолм се карактеризира со длабоки пресеци направени од Балтичкото Море за да се создаде грубо крајбрежје. Бројните мали острови и огромното водно пространство даваат чувство на бескраен простор. Веднаш штом ќе го спуштите покривот од MINI Cooper S Convertible (потрошувачка на гориво комбинирана: 6,6-6,2 l/100 km; емисии …

Прочитајте повеќе »

Toyota Prius во своето петто издание изненадува со впечатлив нов изглед и динамичен погон (ВИДЕО)

Toyota Prius

Toyota Prius ја воведува својата петта генерација, со привлечно ново поглавје во својата приказна за инженерски иновации и динамичен дизајн. Достапен во Европа исклучиво како Plug-in Hybrid Electric, наречен Prius Plug-in Hybrid во Европа, најновиот Prius ги следи пионерските стапки  на неговите славни претходници. Во текот на повеќе од четвртина …

Прочитајте повеќе »

Fiat: Збогум сиво, добредојде за боите

fiat colors

„ИТАЛИЈА. ЗЕМЈАТА НА БОИТЕ.​ FIAT. МАРКАТА НА БОИ“. Денес е пробивот за FIAT и неговиот имиџ на брендот, кој го запира производството на сиви автомобили и го поздравува неговиот сосема нов шарен свет Од денеска, FIAT престанува да произведува сиви автомобили. Одлуката е донесена за да се нагласи важноста на …

Прочитајте повеќе »

Opel го претстави новиот амблем „Blitz“ (ВИДЕО)

Opel Blitz

Денес, Opel откри нова интерпретација на својот иконски амблем, „Blitz“, кој ќе се појави на сериските возила веќе во 2024 година Тој ќе продолжи да претставува централен елемент на Opel Compass, една од главните карактеристики на Rüsselsheim – заснова на возбудливата и критички призната дизајнерска филозофија на производителот на автомобили, …

Прочитајте повеќе »

BMW ја претстави новата серија 5 (ФОТО и ВИДЕО)

BMW ја претстави новата серија 5

Подинамичен од кога било, со мноштво дигитални иновации и, за прв пат, целосно електричен погон – вака напредуваше новиот BMW Серија 5 седан. BMW i5, новото издание на најуспешната бизнис лимузина во светот го презема водството на патот кон одржлива премиум мобилност во горниот сегмент на возила од средната класа. …

Прочитајте повеќе »

Светска премиера на ID. 2all концепт: електричниот автомобил од Volkswagen кој ќе чини помалку од 25.000 евра (ВИДЕО)

Volkswagen ID. 2all concept car

Volkswagen ја продолжува успешната приказна на своите компактни автомобили во ерата на електричната мобилност и го претстави целосно електричниот Volkswagen ID. 2all кој ќе чини помалку од 25.000. Првично објавените податоци за автомобилот се: погон на предните тркала, досег до 450 km, иновативни технолошки карактеристики како што се Travel Assist, …

Прочитајте повеќе »

Нова верзија на „Баба го возела“ од Volkswagen (ВИДЕО)

баба го возела

Пред повеќе години, излезе спот од Volkswagen каде една стара бабичка го продава својот VW Golf.  Купувачите од спотот се убедени дека купуваат Golf кој „баба го возела“, но во спотот се прикажани и нејзините каскадерски возачки вештини на кои би и завидел и Шумахер. Откако бабичката од претходниот спот …

Прочитајте повеќе »