Авто-мото

Вести од светот на автомобилите и моторциклите.

ВИДЕО: Рускиот производител АвтоВАЗ ја започнува производствената фаза на Lada Niva Travel

Првично лансиран во 1998 година како ВАЗ-2123, малото теренско возило беше обновено како Chevrolet Niva во 2003 година, како дел од заедничкото вложување помеѓу General Motors и АвтоВАЗ. General Motors се повлече од зделката пред неколку месеци, согласувајќи се да го продаде својот удел од 50 проценти на рускиот производител. …

Прочитајте повеќе »

Едукативна кампања за носење на зимска опрема во возилата

Во центарот на Прилеп пред Камената бина, денес се одржа едукативна кампања за носење на зимска опрема на возилата. Едукативната акција е во огранизација РСБСП, Министерство за внатрешни работи – Отсек за превенција при СВР – Битола, Полициска станица Прилеп и компанијата за увоз и извоз на пневматици „Мотоцентар“. Кампања …

Прочитајте повеќе »

Хонда нема да продава бензин и дизел-возила во Европа после 2022 година

Јапонскиот производител на автомобили „Хонда“ (Honda Motor Company) има за цел да ги исфрли од продажба моторите со внатрешно согорување од Европа до крајот на 2022 година, потврди потпретседателот на компанијата, Јан Хауелс. „Хонда“ уште минатата година соопшти дека започнува со електрификација на возилата, со што најави дека ги остава …

Прочитајте повеќе »

Мотоцентар и МВР во акција за безбедно возење во зима

СВР Скопје Одделение за превенција во соработка со РСБСП, Скопје Сити Мол и Мотоцентар, реализира кампања за задолжително носење на зимска опрема. Согласно Правилникот за носење опрема во возилата во период од 15 ноември до 15 март каде започнува обврската за задолжително поседување на зимска опрема во возилата. Нови зимски …

Прочитајте повеќе »

Toyota Yaris – новата енергија која не ти дава да застанеш

Уникатен и препознатлив, новиот Toyota Yaris е најдобриот избор за сите оние кои се во потрага по компактен, удобен, моќен и безбеден автомобил. Четвртата генерација на Yaris одлично се вклопува во урбаниот начин на живеење, но ќе ви понуди и максимално уживање при возење на отворен пат. Комплетно нов, модерен …

Прочитајте повеќе »

Претставенa новата луксузна лимузина на Mercedes, Maybach S-Class за 2021 година

Ова е новата Mercedes-Maybach S-класа. Таа се заснова на неодамна лансираната седма генерација на S-Class салон, но се одликува со повеќе технологија, повеќе луксузен ентериер и рестилизирана надворешност – сето тоа го означува како најексклузивниот модел во составот на германската марка. Козметичките ревизии во однос на стандардната S-класа вклучуваат редизајнирана …

Прочитајте повеќе »

Специјална акциска понуда за Continental зимски пневматици во Мотоцентар

Започна законската обврска за задолжително носење зимска опрема, а Continental и нашите пријатели од Мотоцентар веќе подготвија специјална акција за лојалните купувачи. На 15-ти ноември започна законската обврска за задолжителна зимска опрема во возилата, а според нас најважни се токму зимските пневматици. Можеби гумите изгледаат како да не се сменети …

Прочитајте повеќе »

Интервју со управителот на МОТОЦЕНТАР, г-дин. Горан Гроздоски

Oсновната определба на МОТОЦЕНТАР доо уште од основањето, во февруари 1994 година e Пневматикот, неговиот правилен избор и одржување.  Претставници се на најреномираните светски брендови пневматици: MICHELIN, CONTINENTAL, BRIDGESTONE, FIRESTONE, КORMORAN, GENERAL TYRE, UNIROYAL, DAYTON, SPORTIVA, BARUM, MITAS. Денес фирмата има 8 сервисно продажни објекти и брои 150тина професионалци кои …

Прочитајте повеќе »