Македонија

Вести и новости од Македонија.

Болните од цистична фиброза на протест пред Министерството за здравство побараа модуларна терапија

Пред Министерството за здравство напладне денеска се собраа болни од цистична фиброза за да побараат да им се дава новата, модуларна терапија трикафт, што за нив значи колку-толку пристоен живот и спас од смртта, но и да алармираат дека сега не добиваат терапија редовно и имаат многу проблеми со хоспитализацијата, јави …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Ветувањето е исполнето, експресниот пат Крупиште-Кочани е пуштен во употреба, обезбедуваме подобро поврзување на источниот регион

Премиерот Димитар Ковачевски, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми денеска присуствуваа и говореа на настан по повод пуштањето во употреба на делница Крупиште-Кочани на експресниот пат Штип-Кочани. Со денешното ставање во функција на 13,7 километри од Крупиште до Кочани и …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Уцени не прифаќам, членството во ЕУ е прашање од врвен државен интерес

Интегрален текст од одговор на новинарско прашање на премиерот Димитар Ковачевски: „Јас потврдив досега, барем вие знаете, дека под уцени не функционирам, ниту под притисоци. Тоа беше така од првиот ден така е и денеска. Изборите ќе бидат во 2024 година и тоа е веќе апсолвирано прашање. Прашањето за уставните …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Презентиран Буџетот на Министерството за економија за 2023 година: Обезбедени средства за справување со енергетската криза и поддршка на домаќинствата и компаниите

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и министерот за економија, Крешник Бектеши го презентираа Буџетот на Министерството за економија за 2023 година. Вкупниот Буџет на Министерството за економија за следната година изнесува околу 19 милиони евра, а предвидени се мерки за справување со енергетската криза и поддршка на домаќинствата и компаниите …

Прочитајте повеќе »

Во акцијата на „Табановце“ уапсени командир, заменик командир и шест полицајци

Поради злоупотреба на службената положба во синоќешната полициска акција на граничниот премин „Табановце“ се приведени командир, заменик командир, раководител на смена и шест полицајци, изјави денска на брифинг со медиумите министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Спасовски рече дека биле извршени претреси во кабините на граничниот премин, како и во …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска – стабилно и сончево

И денеска продолжува периодот на стабилно време со релативно високи дневни температури за овој период од годината, особено на повисоките места и на планините. Во претпладневните часови по одделни котлини ќе се задржи умерено облачно и магливо што ќе услови пониски дневни температури. Дневната температура ќе се движи во интервалот …

Прочитајте повеќе »

Бесими: Се планира данок за екстра профит

Со стопанските комори се води дискусијата за нов, вонреден данок на екстра добивка, по примерот на европските земји. Оние компаниите што имаат над 10 милиони евра приходи на годишно ниво, при што тоа е 20 отсто повеќе од четиригодишниот просек, дополнително да им се оданочат екстра приходите, вели во интервју …

Прочитајте повеќе »

Предновогодишната магија низ фотографии од Скопје, Берлин, Варшава, Белград и Брисел

На речиси една недела пред новата 2023 година, празничната магија и атмосфера ги обзема граѓаните. Мета.мк обезбеди цела галерија од фотографии кои ја прикажуваат предновогодишната атмосфера во Скопје, но и во Берлин, Варшава, Белград и Брисел. Сликањето до Дедо Мраз за најмладите, фоткањето пред накитената елка на плоштадите, набавката на …

Прочитајте повеќе »