Македонија

Вести и новости од Македонија.

Контраспин: Изјавата на Мицкоски за „благонадежните Блгари Ковачевски, Пендаровски и Османи“ е спин

мицкоски

Сосема друго прашање е државна политика во која ќе се инсистира на состојба со македонското малцинство во Бугарија, како во време од договорот Тито-Ѓ. Димитров, значи по Втората светска војна, кога, како што вели Мицкоски Нема ниту еден елемент во преговарачката рамка со ЕУ со кој е засегнат македонскиот идентитет. …

Прочитајте повеќе »

За шест месеци Македонците потрошиле 220 милиони евра во домашни онлајн продавници

За шест месеци Македонците потрошиле 220 милиони евра во домашни онлајн продавници

Граѓаните и понатаму оналајн најмногу купувале од домашните е-продавници. Најмногу пари потрошиле во март, кога кон е-трговците се слеале 41,5 милиони евра Во првите шест месеци од годинава, Македонците потрошиле речиси 220,7 милиони евра кон домашни онлајн продавници, што е пораст од 13,2 отсто во однос на истиот период минатата …

Прочитајте повеќе »

Случај „Онкологија“ на собраниската Анкетна комисија

Случај „Онкологија“ на собраниската Анкетна комисија

Денеска во Собранието ќе биде одржана првата седница на Анкетната комисија формирана за скандалот со онкологија. Со Комисијата преседава пратеничката Рашела Мизрахи од опозиционата ВМРО ДПМНЕ Се очекува во собраниска сала за време на процесот да се појават сите сегашни и поранешни министри за здравство и директори на Онкологија во …

Прочитајте повеќе »

Со закон ќе мора да се вработи прворангираниот на конкурс во јавниот сектор

Со закон ќе мора да се вработи прворангираниот на конкурс во јавниот сектор

Министерот во МИОА, Азир Алиу, денеска ги образложи новините во Законот за јавниот сектор и Законот за административни службеници При вработување кадри во јавниот сектор, ќе мора да биде избран најдобриот кандидат, односно првиот на листата. Новиот закон, предложен од Министерството за информатичко општество и администрација, со закон ја ограничува …

Прочитајте повеќе »

Такси превозниците во Скопје добиваат конкуренција – „Болт“ доаѓа во Македонија?

Такси превозниците во Скопје добиваат конкуренција – „Болт“ доаѓа во Македонија?

Доколку почне да функционира и во Скопје, Северна Македонија ќе стане првата земја во регионот на Западен Балкан во која „Болт“ ќе ги понуди своите услуги Реклами на компанијата за мобилност „Болт“ периодов ги таргетираат граѓаните на Скопје, нудејќи им да возат и да заработуваат. Огласите на социјалните мрежи го …

Прочитајте повеќе »

Почнува пријавувањето Лотаријата за зелена карта за САД за 2025 година

Почнува пријавувањето Лотаријата за зелена карта за САД за 2025 година

Кандидатите може да се пријават на официјалната веб страница, на која има целосни инструкции. Учеството во лотаријата е бесплатно Од 18 часот денеска, сите заинтересирани ќе може да се пријавуваат за Лотаријата за зелена карта за САД за 2025 година, информира американската амбасада во Скопје. Рокот за пријавување е 18 …

Прочитајте повеќе »

Уставниот суд ќе го преиспитува членот со кој се регулира бесплатниот превоз на средношколците

Уставниот суд ќе го преиспитува членот со кој се регулира бесплатниот превоз на средношколците

Во членот чија уставност ќе се преиспитува, пишува: „За ученикот кој е со статус на редовен ученик во јавно средно училиште се организира бесплатен превоз до училиштето, ако ученикот не се смести во ученички дом“ Постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, Уставниот суд одлучи да се поведе постапка …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски за Сител: Европскиот фронт е обединет за да ги донесе одлуките за влез во ЕУ

Ковачевски за Сител: Европскиот фронт е обединет за да ги донесе одлуките за влез во ЕУ

„Сметам дека сите треба да се собереме во еден европски фронт со цел да ги донесеме одлуките коишто се потребни за влегување на државата во ЕУ“, оцени претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју во „Тема на денот“ во вестите на Сител телевизија. Премиерот Ковачевски, …

Прочитајте повеќе »