Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заштитата на машкото здравје во фокусот на здружението ФИЛИП ЛУКАРОСКИ

Заштитата на машкото здравје во фокусот на здружението ФИЛИП ЛУКАРОСКИ

Пишува: Зоран Милошески Во понеделник, 9-ти октомври, во Прилеп ќе биде промовирано Здружението за унапредување на здравјето ФИЛИП ЛУКАРОСКИ. Главни цели и задачи на Здружението се заштита на машкото здравје, подигнување на свеста за превенција и рано откривање на болестите кои го намалуваат квалитетот на живеење на граѓаните, поттикнување на …

Прочитајте повеќе »

МОН: Викендов ќе се дистрибуираат учебници за шесто одделение во училиштата

МОН: Викендов ќе се дистрибуираат учебници за шесто одделение во училиштата

Иако добија тужба од Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, за ненавремено обезбедување учебници за учениците, во МОН оценуваат состојбата со учебниците годинава била значително подобрена Министерството за образование и наука (МОН) информира дека учебниците за шесто одделение кои се веќе одобрени од Националната комисија за учебници, веќе се …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерот Битиќи ги претстави можностите за инвестирање пред кинески бизнисмени

Битиќи ги претстави можностите за инвестирање пред кинески бизнисмени

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес оствари средба со кинеска делегација составена од претставници на неколку водечки кинески компании, а предводена од Амбасадорот на НР Кина во Северна Македонија, Џанг Ѕуо. Вицепремиерот Битиќи пред бизнисмените од Кина ги претстави …

Прочитајте повеќе »

OJO: Оформен предмет за негователката што им давала на деца да пушат цигара во градинка

OJO: Оформен предмет за негователката што им давала на деца да пушат цигара во градинка

Во Обвинителството информираат дека се преземаат и други дејствија, а предметот засега е во фаза на предистрага Основното јавно обвинителство Велес оформи предмет по допрен глас за да се проверат информациите согласно кои негувателка во детската градинка „Димче Мирчев“ во Велес, им давала да пушат електронска цигара на децата од …

Прочитајте повеќе »

Битиќи на Економскиот форум: Економски меѓузависности во регионот и забрзано интегрирање кон ЕУ, е патот кој води кон просперитет

Битиќи на Економскиот форум: Економски меѓузависности во регионот и забрзано интегрирање кон ЕУ, е патот кој води кон просперитет

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, учествуваше на панел  дискусијата на Економскиот форум „Од криза до решенија – станавме ли поотпорна економија денес?“ во организација на Finance Think, на кој стана збор за можностите за справување со кризи во иднина, …

Прочитајте повеќе »

Бочварски: Силна поддршка од Министерството до општините преку реконструкција на локални улици и патишта

Бочварски: Силна поддршка од Министерството до општините преку реконструкција на локални улици и патишта

Денеска во Министерството за транспорт и врски се потпишаа договорите за реконструкција на дванаесет локални улици во шест општини. Договорите за реконструкција ги потпиша министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, со градоначалниците на општините Свети Николе, Лозово, Карбинци, Чешиново – Облешево, Демир Хисар и Ресен. Ова е дел од …

Прочитајте повеќе »

Варадкар: Северна Македонија што поскоро да стане членка на ЕУ, економски ќе зајакне, ќе го заштити националниот идентитет

Варадкар: Северна Македонија што поскоро да стане членка на ЕУ, економски ќе зајакне, ќе го заштити националниот идентитет

Премиерот на Ирска, Лео Варадкар, во видео порака дава целосна поддршка Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Варадкар, нагласува дека ЕУ го штити и почитува националниот идентитет на земјите членки, говори и за економскиот развој и придобивките кои неговата земја ги има како членка на ЕУ. Од релативно сиромашна …

Прочитајте повеќе »

Младите не ја избираат наставничката професија поради високата партизација и ниските плати

Младите не ја избираат наставничката професија поради високата партизација и ниските плати

Мета.мк разговараше со повеќе наставници по повод Европската недела на учителот, а во однос на проблемите со кои се соочуваат, не само додека се зад катедрата, туку и на општествено ниво Во многу европски земји, меѓу кои и нашата, професијата наставник станува неатрактивна поради модерниот начин на живот на младите …

Прочитајте повеќе »