Македонија

Вести и новости од Македонија.

СДСМ: Следува пад на цените на основните прехранбени продукти во просек од 10 отсто

СДСМ

Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, Од денеска компаниите производители на основни продукти ќе добиваат поевтина цена на електричната енергија, како дел од антикризните мерки преземени од страна на Владата предводена од СДСМ. Компаниите кои произведуваат основно прехранбени продукти од денеска ќе добиваат електрична енергија по фиксна …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на средба со Совет на амбасадори: Потребно ни е сето знаење и институционална меморија за историски најважната евроинтеграција која ни претстои

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска беше домаќин на средба со претставници на Советот на амбасадори, претседателот Мухамед Халили, Тихомир Илиевски, Елеонора Петрова, Љупчо Арсовски, Илјаз Сабриу, Нано Ружин. На состанокот се разговараше околу тековниот скрининг процес, како и претстојните чекори кои Владата ги спроведува во …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски. Почитувани присутни, Дозволете да …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: од денеска прехранбените производи треба да се нудат со намалени цени

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува од денеска да почне намалувањето на цените на одредени прехранбени производи поради одлуката на Владата со која производителите на храна ќе добијат субвенционирана цена за електричната енергија. Бектеши за ТВ 21 појасни дека од денеска производителите на прехранбени производи ќе треба да им понудат …

Прочитајте повеќе »

Облачно време со врнежи од дожд и снег

Дождливо време

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд а на планините од снег, каде снежната покривка ќе се зголеми. Наместа и особено во јужните делови врнежите ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец а дневната температура ќе се движи од 2 до 9 степени …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Гасификацијата станува реалност, завршени се градежните работи на гасоводот Неготино-Кавадарци-Битола

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и со директорот на Национални енергетски ресурси, Бајрам Реџепи присуствуваа на настан по повод завршувањето на градежните работи за изградба на магистралниот гасовод на делницата Неготино-Кавадарци-Битола во должина од 92 км. Премиерот Ковачевски во изјавата за медиумите истакна …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Претседателите Пендаровски и Штајнмајер во посета на Старата скопска чаршија

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска ја посетија Старата скопска чаршија, како културно-историски дел од Скопје и симбол на македонското мултиетничко општество. Двајцата претседатели посетија работилница за филигран и се запознаа со начинот на изработка на уникатен накит, а каде неизоставен дел беа и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: „Водовод“ го прифати нашиот предлог за враќање на цената на водата, градоначалникот Јовчески да го одржи изборното ветување

Прес-конференција на Филип Попоски, претставник на СДСМ во УО на ЈКП „Водовод и канализација“   Почитувани граѓани, Конечно, Управниот одбор на ЈКП „Водовод и канализација“ смогна сили да одговори на барањето на СДСМ и ја врати цената на водата на нивото од пред нејзиното покачување на 22 септември. Тоа беше …

Прочитајте повеќе »