Македонија

Вести и новости од Македонија.

Грковска: Ќе следи широка јавна расправа за Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка по добивање на мислењата од ЕУ и Венецијанска комисија

Грковска: Ќе следи широка јавна расправа за Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка по добивање на мислењата од ЕУ и Венецијанска комисија

Работната верзија на текстот на предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, која изминатиов месец ја подготвуваше работната група предводена од заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, ќе се достави до Европската Унија и Венецијанската комисија. По добиените мислења, предлог законското …

Прочитајте повеќе »

Новиот електронски дневник во училиштата најрано во второто полугодие

Новиот електронски дневник во училиштата најрано во второто полугодие

Откако ќе бидат исполнети сите услови предвидени во процесот на тестирање и по миграцијата на податоците од постојниот систем во новиот, новиот електронски дневник ќе биде официјално применет во сите училишта во земјава Во текот на второто полугодие од оваа учебна година или најдоцна на почетокот од наредната ќе профункционира …

Прочитајте повеќе »

Регионална конференција на Форумот на жени лидери од ЈИЕ за добро владеење и антикорупција

Регионална конференција на Форумот на жени лидери од ЈИЕ за добро владеење и антикорупција

На иницијатива на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, а со поддршка на Канцеларијата на UN Women во Северна Македонија, утре 22 септември 2023 година во хотел „Лимак“ ќе се одржи конференција со наслов „Зајакнување на жените и младите во борбата против корупцијата …

Прочитајте повеќе »

Влада: Изборот на Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“ е огромен успех за македонската култура и признание за нашиот влог во европските вредности

Влада: Изборот на Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“ е огромен успех за македонската култура и признание за нашиот влог во европските вредности

Владата ја поздравува одлуката на Европската комисија со која Скопје ја доби титулата „Европска престолнина на културата за 2028 година“. Изборот на Скопје за престолнина на културата во Европа за 2028 година е успех за македонската култура и признание за влогот на Владата на Република Северна Македонија во заложбите за …

Прочитајте повеќе »

Мета.мк открива: Каде сè ќе може да се користат картичките за субвенциониран студентски оброк?

Мета.мк открива: Каде сè ќе може да се користат картичките за субвенциониран студентски оброк?

Со наменските картички студентите ќе може да купуваат субвенциониран студентски оброк веќе од 2 октомври. На располагање ќе имаат по 140 денари дневно и тоа секој ден од понеделник до сабота, освен на државни празници Повеќе од 21.000 студенти досега аплицирале на платформата „е-услуги“ на Министерството за образование и наука …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

Ковачевски - Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На состанокот на премиерот Ковачевски со високиот претставник …

Прочитајте повеќе »

Прилепските советници денеска ќе разговараат за енормното загадување на воздухот во градот

Седница на Советот на општина Прилеп

На барање на советничката група на СДСМ и Коалицијата, на денешната 32 седница Советот на Општина Прилеп ќе расправа за состојбата со енормното загадување на воздухот во градот. Како што е познато, неколку месеци наназад граѓаните на Прилеп, особено жителите од населбите Сточен пазар, Чачорица, Бончејца и Корзо, во попладневните …

Прочитајте повеќе »

Со Договорот со Зелениот климатски фонд, Македонија ги зајакнува капацитетите за прилагодување, ублажување и спротивставување на климатските промени

Со Договорот со Зелениот климатски фонд, Македонија ги зајакнува капацитетите за прилагодување, ублажување и спротивставување на климатските промени

Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во придружба на генералниот секретар на Владата, Методија Димовски, во седиштето на Постојаната мисија на Република Северна Македонија во Обединетите нации, Њујорк, со извршниот директор на Зелениот климатски …

Прочитајте повеќе »