Македонија

Вести и новости од Македонија.

Поевтина струја за компаниите – ќе паѓаат ли цените?

Компаниите кои користат субвенционирана цена на струјата се очекува да ги намалат цените на производите за 10 проценти. Инспекторите на терен ќе проверуваат дали се почитуваат овие препораки. Компаниите од прехранбената индустрија, јавни водоводни комунални претпријатија и училишта од утре (1 декември) ќе се снабдуваат со електрична енергија по повластена цена преку „ЕСМ …

Прочитајте повеќе »

Убијците на Денис Тот добија вкупно 52 години затворска казна

По 18 години затворска казна добија Анџело Ѓоргиевски и Клементина Левковска, а 16 години затворска казна доби Андреј Костовски, за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот. Основниот кривичен суд во Скопје ги прогласи тројцата обвинети за виновни за убиството на ракометарот Тот кое се случи на 7 април годинава пред …

Прочитајте повеќе »

Во изминатото деноноќие ЕСМ целосно ги задоволи потребите за електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи

Податоци преземени од Диспечерскиот извештај на АД ЕСМ:  АД ЕСМ на 29.11.2022 година произведе 12.636 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во Термоелектраните произведени се 8.080 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.556 MWh. Во изминатото деноноќие …

Прочитајте повеќе »

ЕСМ: Парно греење ќе има, гас набавен за цел декември од Макпетрол и ТЕ-ТО

АД ЕСМ се огласи со соопштение за граѓаните на Скопје дека испораката на топлинска енергија тече непречено и дека така и ќе продолжи и во следниот период. За цел декември е обезбеден природен гас од МАКПЕТРОЛ ПРОМ-ГАС, како и потребното дополнително количество од ТЕ-ТО. АД ЕСМ вели оти продолжува со …

Прочитајте повеќе »

Владата го усвои Предлог на законот за ратификација на Договорот за соработка во областа на механизмите за безбедност со храна во Западен Балкан

На синоќешната седница, Владата го разгледа и усвои Предлог на законот за ратификација на Договорот за соработка во областа на механизмите за безбедност со храна во Западен Балкан предложен од Министерството за надворешни работи. Со овој Договор, членките на иницијативата „Отворен Балкан” ја потврдуваат неопходноста од соработка за спречување и …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

ПремиеротДимитар Ковачевски денеска во Владата го пречека Претседателот на Сојузната Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Во рамки на посетата на Претседателот на Сојузна Република Германија Штајнмајер, се одржа и билатерална средба на двете делегации во Владата на Република Северна Македонија. На билатералната средба од страна на владината делегација присуствуваа и првиот …

Прочитајте повеќе »

Црвенковска поднесе неотповиклива оставка од позицијата претседател на Судски совет

Павлина Црвенковска поднесе неотповиклива оставка од позицијата претседател на Судски совет. Оставката ја поднесе пред почетокот на денешната 421 седница на Советот. „Ја известувам јавноста дека поднесувам оставка од позицијата претседател на Судскиот совет на РСМ. Веднаш по мојот избор на функцијата започна медиумска хајка со крајна цел да дадам …

Прочитајте повеќе »

Почина неврохирургот проф. д-р Јовица Угриновски

На 77-годишна возраст, по тешко боледување, утрово почина проф. д-р Јовица Угриновски, долгогодишен неврохирург, основач и претседател на Управниот одбор на „Неуромедика“, соопшти приватната здравствена установа „Неуромедика“. Јовица Угриновски специјализирал неврохирургија во Скопје (1975), завршил три постдипломски курса по неврохирургија во Монпелје (1977), Манчестер (1978) и Братислава (1981), магистрирал (1978) …

Прочитајте повеќе »