Македонија

Вести и новости од Македонија.

Се враќаат старите, пониски цени за сместување во студентските домови

Се враќаат старите, пониски цени за сместување во студентските домови

Државниот студентски дом „Скопје“ (ДСД Скопје) извести дека на седницата на УО, а по претходна координација со МОН и министерот Јетон Шаќири, донесена е одлука за враќање на старите цени за сместување и исхрана на студенти, односно цената од 3.945 денари се враќа на 3.645 денари Министерството за образование ги …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски во работна посета на САД

Премиерот Ковачевски во работна посета на САД

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски е во неколкудневна работна посета на Соединетите Американски Држави. Со премиерот Ковачевски во САД е и заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ. Во рамки на посетата, премиерот Ковачевски ќе оствари значајни средби во Њујорк со високи претставници на Стејт Департментот, на …

Прочитајте повеќе »

МОН: Цените за сместување во студентските домови не може своеволно да се зголемуваат

МОН: Цените за сместување во студентските домови не може своеволно да се зголемуваат

Од МОН велат дека ниту еден студентски дом индивидуално не може да ја промени цената за сместување и на студентите избрани преку јавно објавени конкурси да им наплатува различен износ од утврдениот во Програмата Нема да дозволиме покачување на цените за сместување преку самоволие и непочитување на прописите, соопшти денеска …

Прочитајте повеќе »

Цените пак ќе се замрзнат, но дали инфлацијата ќе се намали?

Цените пак ќе се замрзнат, но дали инфлацијата ќе се намали?

Владиниот потег со цените би имал ефект само ако трае подолго, сметаат дел од експертите. Стопанствениците се скептични дека враќањето на замрзнатите цени само по себе, без дополнителни мерки, ќе даде посакувани ефекти. Цените растат, стандардот се намалува. Македонските граѓани и натаму имаат мака да го истераат месецот, во кој …

Прочитајте повеќе »

Времето во текот на претстојната седмица – сончево и стабилно со повремен локален дожд

Времето во текот на претстојната седмица - сончево и стабилно со повремен локален дожд

Денеска ќе се задржи сончево време со мала до умерена облачност, попладне претежно во планинските региони во источните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец а температурата ќе се движи од 24 до 31 степен Целзиусов. Утре, …

Прочитајте повеќе »

Влада: Зачуван е престижниот статус на Охридскиот Регион на листата на УНЕСКО

Влада: Зачуван е престижниот статус на Охридскиот Регион на листата на УНЕСКО

Соопштение на Владата на РСМ Охридскиот Регион, како универзална вредност, останува на листата на светско наследство на УНЕСКО. Одлуката е сооштена на 45-тата сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, што се одржува во Ријад, Кралство Саудиска Арабија. Комитетот ја препозна грижата на Република Северна Македонија за богатото охридско …

Прочитајте повеќе »

Русија се закани со одговор на протерувањето на тројца дипломати од Македонија

Зграда на МНР

Според руското МНР, на 12 септември, македонските власти, без образложение прогласиле за „персона нон грата“ тројца дипломати од руската амбасада во Скопје „Неодговорниот и непријателски напад на властите на Северна Македонија нема да остане без одговор“. Вака портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го коментираше наводното протерување …

Прочитајте повеќе »

Охридскиот регион останува на листата на светски наследства на УНЕСКО

Охридскиот регион останува на листата на светски наследства на УНЕСКО

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која присуствува во Ријад, изјави дека останува престижниот статус, но остануваат и препораките за негово зачувување Комитетот за светско наследство на УНЕСКО и на 45-тата сесија што ја одржа во саудискиот главен град Ријад одлучи Охридскиот регион да остане на листата на светски наследства на …

Прочитајте повеќе »