Магазин

Претседателот на македонската Џудо федерација Трпаноски, на изборен Конгрес на Светската џудо федерација во Будимпешта

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски, учествува на изборниот Конгрес на Светската џудо федерација во Будимпешта, на кој денеска ќе биде избран новиот претседател на ИЏФ. Од името на Џудо федерацијата и од свое лично име, претседателот Трпаноски му го честиташе изборот на Влад Маринеску, кој на вчерашниот …

Прочитајте повеќе »

Граѓаните на литванскиот град Вилнус и полскиот Љублин се поврза преку „портал“

радовите Вилниус во Литванија и Љублин во Полска со иновативно решение ги зближуваат своите граѓани кои повеќе од една година, поради пандемијата, не можат да патуваат и да запознаваат нови луѓе. Од главниот град на Литванија соопштија дека во близина на железничката станица е поставен „портал“, преку кој луѓето ќе …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ја подготвува претставата „Светулки“

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, се подготвува претставата „Светулки“, по текст од Тена Штивичиќ а  во режија на Драгана Милошевски – Попова, која прв пат соработува со прилепскиот театар. Драмата „Светулки“ од хрватската авторка Тена Штивичиќ, претставува предизвик за секоја театарска продукција. Протагонистите се заглавени во еден аеродром, на …

Прочитајте повеќе »

Одржано државното првенство во пинг-понг во сениорска конкуренција

Изминатите два дена, во СЦ „Борис Трајковски А1 Арена“, после пауза од една година заради пандемијата на ковид-19, се одржа државното првенство во пинг-понг во сениорска конкуренција, Исто како во 2019 година, финалната борба меѓу Кристијан Станојковски и Ѓоко Јочкоски заврши со победа на Станојковски со идентичен резултат 4:2, со …

Прочитајте повеќе »

Италија победи на 65. издание на „Евровизија“

Рок бендот „Манескин“ ја обезбеди победата за Италија на годинешниот избор за песна на „Евровизија“ кој се одржа во арената „Ахој“ во Ротердам, Холандија. Со енергичната изведба на песната „Тивко и добро“ (Zitti E Buoni), четиричлениот бенд собра вкупно 524 поени од публиката и стручното жири, кои беа доволни за …

Прочитајте повеќе »

Светскиот шампион во Формула 1 Нико Розберг е нов бренд амбасадор на Континентал

Две славни имиња од светот на мобилноста ги здружуваат силите во ново партнерство: Светскиот шампион во Формула 1 за 2016 година и претприемачот за одржливост, Нико Розберг се пријави како нов амбасадор на брендот за меѓународниот производител на гуми „Континентал“. „Нико Розберг и Континентал совршено се вклопуваат“, вели Филип фон …

Прочитајте повеќе »

Утревечер се одржува финалето на „Евровизија“, граѓаните на Северна Македонија ќе можат да гласаат

Вчеравечер се одржа второто полуфинале од изборот за песна на „Евровизија“, на кое се претставија уште 17 земји, а десет од нив обезбедија пласман во големото финале, со што сега е познат редоследот и целосната листа финалисти на 65. издание на престижниот музички натпревар. На втората полуфинална вечер настапија сите …

Прочитајте повеќе »

Нов модел на гуми од јапонскиот производител TOYO TIRES во салоните на Мотоцентар

Во салоните на нашите пријатели од Мотоцентар пристигна нов модел на гуми од јапонскиот производител TOYO TIRES. „Proxes Comfort” моделот е развиен за да обезбеди врвни нивоа на стабилност и удобност за опуштено и пријатно секојдневно возење. Новото соединение на шарите и внатрешната структура на Proxes Comfort и даваат на …

Прочитајте повеќе »