Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

12 медали за КК „Бонсаи“ на Државното првенство во карате

Минатиот викенд во Скопје се одржа Државното карате првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година. На ова првенство, прилепскиот карате клуб „Бонсаи“ учествуваше со 15 натпреварувачи, при што освои 12 медали, од кои 7 поединечно во кати и 5 екипно во борби. Со медали се закитија: Матеа Талеска …

Прочитајте повеќе »

„Театар Комедија“ вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Викенд на мртовци“

Ансамблот на НУ „Театар Комедија“, вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Викенд на мртовци“, работена по текст на Миле Попоски, а во режија на младиот режисер Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат Роберт Ристов, Магдалена Ризова, Столе Мицов, Жаклина Стефковска, Дритон Вејсели, Мирјана Ристов, Кристина Ласоска, Сашо Ристовски, Жарко Димоски, Едмонд …

Прочитајте повеќе »

Екипата на НКБ и Pound for Pound team првопласирана на Скопје Open 2018 во Бразилска Џиуџицу

На меѓународниот турнир „Скопје опен 2018“, Нинџуцу клубот Битола и Поунд фор Поунд теам Македонија имаа тотална доминација во бразилско џиу џицу – не ваза. Паунд фор паунд го освои првото место, а вкупно освои 19 медали – 11 златни, 3 сребрени и 5 бронзени, односно имаше 27 победи и …

Прочитајте повеќе »

Општина Битола ги заврши подготовките за ракометниот спектакл

Општина Битола заедно со неколку компании помагатели, ги завршија сите подготовки во спортската сала „Боро Чурлевски“ пред престојниот натпревар на македонската ракометна репрезентација, со репрезентацијата на Турција. Деновиве заврши поправката на инсталацијата, се изврши сервисирање на рефлекторите, се уредија соблекувалните и тоалетите, а поставена е и специјалната подлога на теренот. …

Прочитајте повеќе »

Изложба: „Конзулска Битола од првиот Австриски конзулат до Првата светска војна 1851-1919“

Синоќа во малата сала на Завој и Музеј Битола, беше отворена изложбата „Конзулска Битола од првиот Австриски конзулат до Првата светска војна 1851-1919“, чии организатори се Амбасадата на Република Австрија во Република Македонија и Општина Битола. Битола отсекогаш била европски град, кој го носел духот на гостопримството и широчината на визијата …

Прочитајте повеќе »

Замина уште една филмска легенда – почина Милена Дравиќ

Милена Дравиќ, една од најголемите српски актерки, почина ноќеска во Белград на 79 години, по долго и тешко боледување. Дравиќ починала во Клинички центар на Бежаниска коса, каде се наоѓала на лекување. Дравиќ ја доби наградата за најдобра споредна улога на Канскиот фестивал, специјалната награда Златна роза на Филмскиот фестивал …

Прочитајте повеќе »

Изложба на слики и скулптури на Центарот за современа ликовна уметност

Центарот за современа ликовна уметност (ЦСЛУ) – Прилеп, годинава слави 55 години од скулпторскиот симпозиум „Мермер“. По тој повод, синоќа во просториите на Центарот беа изложени дела од скулпторскиот симпозиум, како и слики од годинешната ликовна колонија, која е исто така во организација на ЦСЛУ. Поздравувајќи ги присутните, градоначалникот Илија …

Прочитајте повеќе »

Во ЦК „Марко Цепенков“ отворена изложба на фотографии од фрескосликарството на црквата во Курбиново

Во изложбениот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“, синоќа беше отворена изложбата на „Црквата Свети Ѓорѓи во Курбиново – Ремек дело на византиската уметност во Македонија“. Се работи за изложба на фотографии од фрескосликарството на црквата „Свети Ѓорѓи“ во Курбиново, која била изградена во 1191 година и која претставува …

Прочитајте повеќе »