Глобус

Зелените и либералите ќе го „крунисаат” идниот германски канцелар

Кој и да биде иден канцелар – нова германска влада веројатно нема да има без Зелените и Либералите, кои сега се на потег. Тие веднаш по изборите за Бундестагот најавија брза меѓусебна координација. И победникот на изборите Олаф Шолц од СПД и губитникот Армин Лашет од конзервативната Унија сакаат да станат канцелар. …

Прочитајте повеќе »

Социјалдемократите со тесна победа на изборите во Германија, неколку коалиции се можни

Социјалдемократската партија на Германија (СДП) победи на вчерашните парламентарни избори во Германија со освоени 25,7 отсто од гласовите, наспроти демохристијанската коалиција ЦДУ/ЦСУ за која гласаа 24,1 отсто од Германците кои излегоа на изборите, јавува Дојче Веле. Првичните изборни резултати покажуваат дека социјалдемократите ќе имаат 206 пратеници во Бундестагот, додека демохристијаните освоија …

Прочитајте повеќе »

Прогноза: Демохристијаните и Социјалдемократите на изборите во Германија рамо до рамо!

Според првите прогнози по парламентарните избори во Германија, демохристијаните (ЦДУ/ЦСУ) и социјалдемократите (СПД) освоија по 25% од гласовите. На трето место се Зелените со освоени 15% од гласовите. Либералите (ФДП) и деснопопулистичката АфД имаат по 11% гласови, Левица освои 5%, а преостанатите 8% од гласовите ги делат другите партии кои …

Прочитајте повеќе »

Грозоморно чедоморство во Хрватска: Татко си ги задавил трите малолетни деца

Грозоморно чедоморство ја шокираше Хрватска утрово – 56-годишен маж со раце си ги задавил трите малолетни деца во загрепската населба Млинови. Потоа се обидел да се самоубие, јави „Јутарњни лист“. Според неофицијалните сознанија на весникот, станува збор за разведен финансиски консултант од Виена, а децата најверојатно требало викендот да го поминат …

Прочитајте повеќе »

The Climate Herald: Црвените зони на енергетската сиромаштија во Европа

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува ново истражување. Преку Renovation Wave програмата (во превод: Реновациски бран), ЕУ има можност да се справи со овој проблем што во моментов влијае на 150 милиони луѓе низ целиот континент. Преку оваа програма ЕУ има за цел да …

Прочитајте повеќе »

Помирувачки телефонски разговор меѓу Макрон и Бајден

По сериозниот раздор меѓу двете земји во спорот околу подморниците, претседателите на САД и Франција се обидуваат да ја повратат меѓусебната доверба. Тие се согласија да се сретнат во Европа на крајот на октомври. Франција ќе го врати наредната недела својот амбасадор во Вашингтон, откако францускиот и американскиот претседател, Емануел …

Прочитајте повеќе »

Глобално затоплување: Морска слуз се појавува на плажите во Халкидики

Лигавата пена наречена морска слуз, што е резултат на глобалното затоплување, ова лето неколку пати се појавила на грчките плажи. Снимките од неколку од плажите на Халкидики направени овој септември посведочија дека навистина морето повремено исфрла таква пена. Научниците ја поврзуваат појавата на морската слуз со глобалното затоплување. Загревањето на …

Прочитајте повеќе »

Ескалира спорот околу подморниците: Франција ги повлече амбасадорите од САД и од Австралија

Франција е гневна поради пропаднатата зделка за продажба на подморници на Австралија. Тоа што Австралија за соработка порадо ги одбра САД, Париз уште повеќе го разлути. Француските амбасадори од двете земји се повикани да се вратат на консултации во Париз. Овој невообичаен чекор е преземен на желба на францускиот претседател …

Прочитајте повеќе »