Македонија

Утре нова средба меѓу Заев и Гаши

Претседателот на Алтернатива Африм Гаши и премиерот Зоран Заев утре ќе одржат нова средба во врска со прашањето дали Алтернатива ќе се вклучи во Владата, потврдуваат од партијата на Гаши. Алтернатива по состанокот на Централното претседателството на 26 ноември донесе одлука да преговара за влез во Владата. Портпаролот на Алтернатива …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ, подготвен сум да преземам одговорност

СДСМ треба интензивно да ја спроведува европската агенда, но не може да очекуваме дека ЕУ или некој друг ќе ни ги реши проблемите. Приоритет мора да е домашната политика, подигање на животниот стандард на граѓаните, јакнење на економијата. Ова во интервју за МИА го вели Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за …

Прочитајте повеќе »

Османи: Во тек се подготовките за пренесување на телата на загинатите од Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека се прават подготовки за пренесување на телата на загинатите во автобуската несреќа која се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“ во Бугарија. На денешна прес-конференција Османи рече дека сѐ уште се прават проценки кога може да заврши процесот на идентификација и …

Прочитајте повеќе »

Мрежа против хомофобија и трансфобија: Има ли предрасуди во (на)постапувањето на обвинителството?

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ), во понеделник, 29 ноември 2021, со почеток во 11 часот, на платото пред Јавно обвинителство ќе одржи прес конференција и протест за (не)постапувањето на ОЈО за нападите врз ЛГБТИ активистите. Како што велат оттаму, цели седум години по насилничкиот напад во Дамар за …

Прочитајте повеќе »

Медиумите препишуваат полициски соопштенија и не ги следат до крај случаите на фемициди

„Родовиот баланс во секојдневниот живот и во политиката, во сите сегменти во општеството е предуслов за ставање крај на родово базираното насилство“, рече амбасадорката на Сојузна Република Германија. Анке Холштајн во своето обраќање на презентација на Анализата на случаи фемициди во рамки на глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ – Не …

Прочитајте повеќе »

Водич за екоактивизам: Секој има должност да ја заштитува животната средина

Како да ги искористиме македонските закони за да ја заштитиме животната средина, каква е улогата на граѓанскиот активизам и колку може секој поединец да придонесе за да живее во подобра околина, се насоките кои ги содржи публикацијата „Заедно ЗА природата: Водич за екоактивизам“ што ја објавија Институтот за комуникациски студии …

Прочитајте повеќе »

ЈО: Се обезбедуваат докази и се сослушуваат лица за трагедијата во Бугарија

Во интерес на истрагата за трагедијата во која загинаа 45 лица во Бугарија, а која се одвива по меѓународни стандарди, нашето обвинителство денеска ги предаде на бугарските обвинители сите потребни документи и докази, информира пред малку на прес-конференција јавниот обвинител Љубомир Јовески. На прес-конференцијата во обвинителството присуствуваа и заменик-окружниот јавен …

Прочитајте повеќе »

Еден од најголемите сончеви паркови во Европа е првата француска стратешка инвестиција во нашата држава

Нашата земја ќе добие соларен парк, кој ќе биде еден од најголемите во Европа со капацитет за производство на електрична енергија од 350 до 400 мегавати (MW). Станува збор за директна француска гринфилд инвестиција најголема во овој домен, за македонската економија. Соларниот парк „Стипион“ ќе се гради во текот на …

Прочитајте повеќе »