Глобус

Вести од светот

Рап музиката станува проблем во Русија, власта воведува мерки за контрола

Загрижен поради се поголемата популарнот на рапот, рускиот претседател Владимир Путин побара од Министерството за култура побара да ја контролираат музиката. Ако не може да ја запреме, тогаш мора да ја насочуваме и контролираме, рече Путин. Неговиот коментар доаѓа откако десетина настапи на рапери беа откажани, по предупредувањата на официјалните …

Прочитајте повеќе »

Косово: Гутереш бара воздржаност, Москва предупредува од вооружен судир

Додека од Обединетите Нации се испраќаат пораки до сите страни да бидат воздржани, од Москва доаѓаат барања за демилитаризација и распуштање на вооружените формации на косовските Албанци. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, реагираше со загриженост на одлуката на косовскиот парламент за сопствена армија. Тој ги повика „сите страни на …

Прочитајте повеќе »

Во Будимпешта судири меѓу антивладини демонстранти и полицијата

Илјадници граѓани синоќа втор ден по ред протестираа во Будимпешта против новите закони за работни односи и административните судови со кои се воведува прекувремена работа, како и сомнежи за политичко мешање во судството. Владејачката партија Фидез, на премиерот Виктор Орбан, ги усвои двата закони вчера и покрај противењето на опозицијата …

Прочитајте повеќе »

Запален домот на српскиот новинар Милан Јовановиќ

Непознати лица синоќа околу три часот и 30 минути го запалија домот на новинарот на порталот „Жиг инфо“ од Гроцка, Милан Јовановиќ. Тој за порталот „Цензоловка“ истакна дека непознати лица во текот на ноќта фрлиле Молотов коктел врз неговиот дом, а потоа почнале да пукаат врз влезната врата, за да …

Прочитајте повеќе »

„Стоп на крвавите кошули“ – Протест во Белград поради нападот на опозициски лидер

Во Белград, во организација на опозицијата но, без партиски обележја, синоќа се одржа протест под слоганот „Стоп на крвавите кошули“. Неколку илјади граѓани прво се собраа на платото пред Филозофскиот факултет каде им се обрати актерот Бранислав Трифуновиќ, по што без инциденти се прошетоа до Народното Собрание и Радио Телевизија …

Прочитајте повеќе »

Грција ќе бара од ООН дополнителен анекс на Преспанскиот договор за македонскиот јазик

По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, според грчките медиуми, Атина ќе ја префрли битката на меѓународно тло. Како што пишува атинска „Ифимерида“  сега кога веќе владата во Атина станала свесна …

Прочитајте повеќе »

На Самитот на ЦЕИ во Загреб, протест против Орбан

Пред хотелот „Еспланада“ во Загреб, каде се одржува самитот на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), на кој што учествуваат премиерите на Унгарија, Албанија, Словенија, Македонија и Романија, поголема група демонстранти организираа протест против унгарскиот премиер Виктор Орбан. Протестантите истакнаа транспаренти на кои пишуваше: „Депортирајте го Орбан, а не мигрантите“ и „Смрди на …

Прочитајте повеќе »

Почина Џорџ Буш постариот

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот почина на 94-годишна возраст, соопшти во текот на ноќта преку Твитер портпаролот на семејството Буш. Џорџ Буш сениор беше претседател на САД од 1989 до 1993 година. Претходно, осум години беше потпретседател во времето на Роналд Реган. Џорџ Буш помладиот, кој со САД раководеше …

Прочитајте повеќе »