Глобус

Вести од светот

„Фактограф“: Хрватската влада со европски пари поддржува ширење дезинформации

Хрватскиот сервис за проверка на фактите и борба против дезинформациите „Фактограф“ неодамна остро се спротивстави на потегот на хрватската влада да додели дури 98.000 куни (13.200 евра) неповратни пари на порталот dnevno.hr за редизајнирање. Dnevno.hr е еден од водечките создавачи на дезинформации во хрватскиот медиумски простор, но сепак владата им доделува пари …

Прочитајте повеќе »

Пацоли донираше милион евра за обновување на погодените подрачја од земјотресот

Косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата во заминување, Беџет Пацоли донираше милион евра за обновување на подрачјата погодени од катастрофалниот земјотрес во Албанија. Тој преку објава на Фејсбук, соопшти дека тоа е најмалку што тој и неговото семејство може да направат за, како што пишува „нашата драга Албанија“. Пацоли пишува …

Прочитајте повеќе »

Силен земјотрес ја погоди Албанија, најмалку 6 загинати и 300 повредени лица

Силен земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтеровата скала, утринава нешто пред 04.00 часот ја погоди Албанија. Епицентарот на земјотресот бил меѓу Драч и Тирана, на длабочина од околу 10 километри. https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=xE1V6-e1oAE&feature=emb_logo Првичните информации зборуваат за најмалку 6 мртви и 300 повредени лица, но не се исклучува можноста овие …

Прочитајте повеќе »

Регионот против дезинформациите: Внимавајте на лажни наградни игри

Хрватскиот сервис за проверка на фактите „Фактограф“ во една од своите најнови статии се осврнува на проблемот со лажна наградна игра на синџирот супермаркети „Конзум“ во Хрватска. Со понуда за бонови за пазарување во супермаркетите се намамуваат фанови на Фејсбук страници и се прибираат нивни лични податоци, иако „Конзум“ на официјалната Фејсбук-страница …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Големи поплави во Венеција

Венеција е погодена од најтешки поплави во последните 50 години. Плоштадот Свети Марко е целосно под вода, а водата им нанесе штети и на ѕидовите на базиликата Свети Марко. Основните училишта и градинките во градот се затворени. Градоначалникот Луиџи Бруњаро зборува за „катастрофа“ и ги мобилизираше сите сили за спасување. …

Прочитајте повеќе »

Гласачката екипа на Мишел Обама (видео)

Речиси една година пред наредните претседателски избори во САД, поранешната прва дама Мишел Обама објави ново видео на Инстаграм во кое заедно со група познати личности го повикуваат американскиот народ да се регистрира за да гласа. Во видеото вели дека минатата година имало милиони нови гласачи кои гласале за прв …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: 30 години од падот на Берлинскиот ѕид

Денеска, на 9-ти ноември, се одбележува 30-годишнината од падот на Ѕидот во Берлин, настан кој ја промени Европа и светот. На централната манифестација во Берлин претпладнево ќе учествуваат германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и канцеларката Ангела Меркел, а како гости и повеќемина државници од Европа. Вечер претседателот Штајнмајер ќе се обрати …

Прочитајте повеќе »

Лидерот на Исламска држава Ал Багдади си го активираше експлозивниот појас

Најбараниот светски терорист загинал во операција на американската армија во Сирија. Претседателот на САД, Доналд Трамп ја твитна веста, а потоа имаше и ТВ обраќање. Абу Бакр ал-Багдади се разнел со експлозивен појас откако бил откриен од американската армија на границата меѓу Сирија и Турција. Ирачанецот Ал Багдади беше лидер на Исламската држава која …

Прочитајте повеќе »