Глобус

Вести од светот

Девојка загина во силниот земјотрес во БиХ, утрово тресеше и во Хрватска

Девојка загина во силниот земјотрес во БиХ, утрово тресеше и во Хрватска

Девојка родена 1994 година загина во Босна и Херцеговина во општината Столац, откако голема карпа се срушила врз семејната куќа, каде што живеела со родителите, како последица на земјотресот со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала, кој се почувствува не само во БиХ, туку и во Црна Гора, Хрватска, …

Прочитајте повеќе »

Војна во Украина: Веројатно без велигденско примирје

Војна во Украина: Веројатно без велигденско примирје

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, тврди дека Русија го отфрлила предлогот за прекин на огнот за време на велигденските празници, но додаде дека сѐ уште не губи надеж за мир. Зеленски  во своето редовно видео обраќање истакна: „Но, сепак ќе задржиме надеж – надеж за мир, надеж дека животот ќе триумфира над смртта. Меѓу …

Прочитајте повеќе »

Поранешен висок менаџер во руски енергетски гигант и членови на семејството пронајдени мртви во Шпанија

Поранешен висок менаџер во руски енергетски гигант и членови на семејството пронајдени мртви во Шпанија

Поранешниот топ менаџер на рускиот гасен гигант Новатек, Сергеј Протосења, неговата сопруга и неговата ќерка се пронајдени мртви во изнајмена вила во Шпанија, објавија локалните медиуми на 21 април. 55-годишниот милионер бил пронајден обесен, додека неговата сопруга и ќерката биле избодени до смрт во вила во градот Лорет де Мар …

Прочитајте повеќе »

Британските пратеници наредија парламентарна истрага против Џонсон за наводно лажење

Британските пратеници наредија парламентарна истрага против Џонсон за наводно лажење

Британските пратеници наредија парламентарна истрага против премиерот Борис Џонсон за наводно лажење за тоа дали ги прекршил анти-ковид мерките со учество во нелегални забави за време на пандемијата. Отворањето на истрагата, одобрено усно, без формално гласање, значи дека парламентарната Комисија за привилегии ќе испита дали Џонсон свесно го измамил парламентот, …

Прочитајте повеќе »

И покрај почетокот на офанзивата во Донбас, Русија засега не може да постигне големи пробиви

И покрај почетокот на офанзивата во Донбас, Русија засега не може да постигне големи пробиви

Офанзивата на руските сили во источна Украина веќе е започната, но засега тие не успеваат да обезбедат големи пробиви на територијата на Донбас кој е под контрола на украинските власти, го пренесува Би-би-си извештајот на Институтот за проучување на војната. Американскиот тинк-тенк додава дека официјална Москва засега ги ставила под своја контрола …

Прочитајте повеќе »

Мариупол: драматичен апел, нов ултиматум, прекин на огнот…

Мариупол

Командантот на преостанатите украински маринци во Мариупол побара евакуација во трета земја. Денеска според најавите треба да има уште еден прекин на огнот во пристанишниот град. Во драматичен апел, украинскиот командант на преостанатите маринци во силно завојуваниот град Мариупол побара евакуација во трета земја.  Сергеј Волина,порача дека неговите сили се соочени „со своите …

Прочитајте повеќе »

Русија со нов ултиматум за предавање на бранителите на Мариупол

Русија со нов ултиматум за предавање на бранителите на Мариупол

Русија ги интензивираше нападите врз источните региони на Украина, со главна цел преостанато упориште во Мариупол, фабриката за челик Азовстал, додека западните влади ветија дека ќе испратат оружје и ќе работат на воведување повеќе санкции кон Москва. Русија доцна синоќа постави нов ултиматум до бранителите на Мариупол да се предадат. …

Прочитајте повеќе »

Анкети во Бугарија: ГЕРБ на Борисов води пред „Продолжуваме со промената“ на Петков

Анкети во Бугарија: ГЕРБ на Борисов води пред „Продолжуваме со промената“ на Петков

Според две анкети спроведени во Бугарија, чии резултати се објавени вчера и денеска, главната партија во актуелната владејчка коалиција, односно „Продолжуваме со промената“ го загуби приматот во довербата на гласачите пред ГЕРБ на Бојко Борисов, која долго владееше со Бугарија. Исто така, повеќе од половината Бугари не сметаат дека актуелната …

Прочитајте повеќе »