Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

„ТРИ“, прва македонска претстава на знаковен јазик

Во сабота на 4 декември со почеток во 12.00 ч, во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде прикажана првата професионална претстава на знаковен јазик за глувонеми и наглуви лица во нашата земја на македонски јазик, со наслов „ТРИ“. Претставата е во режија на Јован Ристовски и …

Прочитајте повеќе »

Изложба на дела од „Мал битолски Монамартр“ утре во Прилеп

Во Ликовната галерија на Националната установа ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, во 12.30 часот ќе биде отворена изложбата на дела од Малиот битолски Монамартр. „Во наредните две недели ќе бидат изложени 25 дела од оваа значајна македонска ликовна манифестација која постои веќе 40 години. Љубителите на ликовната уметност ќе проследат …

Прочитајте повеќе »

Сите што објавуваат слики, изјави и видеа од деца треба да размислат кои се можните последици

Деновиве неколку случаи поврзани со деца станаа главна вест. А, суровоста на онлајн јавноста, без разлика дали се работи за грашок, избор на музика или сериозен случај каде девојче е жртва на родосквернавење и трговија со деца, можеа да ја видат сите корисници на социјалните мрежи. Разните пишани и видео …

Прочитајте повеќе »

Твитер ќе остранува фотографии и видеа твитнати без согласност

Твитер

Твитер објави дека ќе се отстрануваат фотографии и видеа од приватни лица кои се публикувани на оваа социјална мрежа без дозвола на оние што се наоѓаат на нив, јавува Би-Би-Си. Ваквиот потег ќе се преземе доколку корисниците побараат да бидат отстранети вакви фотографии и видеа. Новото правило се надоврзува за политиките …

Прочитајте повеќе »

Речиси 60 отсто од младите не знаат дека имаат право на младински додаток

Само 10 отсто од младите во земјава се добро запознаени со Законот за младински додаток, додека пак 33 отсто од нив имаат слушнато за овој закон. Речиси 60 отсто од младите не знаат дека имаат право на младински додаток, беше истакнато на конференцијата „Право на младински додаток – Информирај се …

Прочитајте повеќе »

Роден на денешен ден: Крешимир Ќосиќ, великан на југословенската и европската кошарка

На денешен ден, 26 ноември 1948 година, роден е еден од најдобрите југословенски кошаркари на сите времиња, Крешимир Ќосиќ. Ќосиќ е роден во Загреб, но израснал во Задар каде од 1965 до 1969 година играл за КК „Задар“. Од 1969 до 1973 во САД настапувал за Бригам Јанг Универзитетот. Ќосиќ …

Прочитајте повеќе »

Слободан Унковски: Во хотел „Карпош“, со брат му Влатко и со неколкуте актери, потенцијални сирачиња без идните текстови на Горан

Утре, сабота 27 ноември 2021 година, се навршуваат 3 години од смртта на македонскиот драмски писател, Горан Стефановски. По тој повод го пренесуваме фејсбук статусот на режисерот Слободан Унковски. „Дел од мојот текст за Горан во ‘Антологијата на драми’ од Горан Стефановски во издание на ‘Лаертеспрес’ од САД ХОТЕЛ КАРПОШ …

Прочитајте повеќе »