Македонија

Вести и новости од Македонија.

Агелер: Напредокот и безбедноста на државата се во ЕУ

Агелер: Напредокот и безбедноста на државата се во ЕУ

Сметам дека просперитетот и безбедноста на оваа држава е во нејзиното пристапување и интеграција во Европската унија (ЕУ) и навистина се надевам дека политичарите од сите политички партии во земјава ќе работат кон остварување на тоа, изјави денеска амбасадорката на САД, Анџела Агелер. Прашана за нејзин став во однос на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски- Зеленски: Северна Македонија продолжува да ја помага Украина се’ додека е потребно

Ковачевски- Зеленски: Северна Македонија продолжува да ја помага Украина се' додека е потребно

Во рамки на посетата на Атина, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска оствари средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствуваше и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ. На средбата, премиерот Ковачевски ја нагласи континуираната и силна македонска поддршка на Украина во напорите за …

Прочитајте повеќе »

АНАЛИЗА: На двајца вработени – еден пензионер, (не)одржливост на пензискиот систем за повисоки пензии

пари пензии плати

Најавата на власта за раст на пензиите од 6 отсто предизвика реакции кај пензионерите – преку протести бараат линеарно зголемување за 3.500 денари и минимална пензија од 18.000 денари. Што точно ова значи за буџетската каса? Само зголемувањето од 56,7 евра за 337.054 пензионери годишно би ја чинело државата 229.000.000 …

Прочитајте повеќе »

5Г мрежата не го активира Марбург вирусот, ниту пак, луѓето се чипирани и имаат графен оксид

5Г мрежата не го активира Марбург вирусот, ниту пак, луѓето се чипирани и имаат графен оксид

Невистинито е тврдењето дека преку вакцините им се вбризгуваа наночипови на луѓето. Нема ниту еден научен факт кој ја поткрепува теоријата дека преку вакцината во телото на човекот се вметнува чип Видеото е од 2021 година, но тоа на ниедно место во објавата не се кажува, па кога ќе се …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Неформална вечера во Атина: Лидерите од Западен Балкан и ЕУ го засилуваат партнерството за стабилност

(Видео) Неформална вечера во Атина: Лидерите од Западен Балкан и ЕУ го засилуваат партнерството за стабилност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во рамки на дводневната посета на Атина, синоќа присуствуваше на неформална вечера која ја организираше грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, по повод навршувањето на 20 години од Самитот ЕУ-Западен Балкан во Солун и „Солунската декларација“. Покрај премиерот Ковачевски, на вечерата присуствуваа претседателите на Европскиот совет, Шарл …

Прочитајте повеќе »

Реформи во здравството: Закажување термини кај матичен, тој да издава рецепти за конзилијарна терапија

медицина лекар

Улогата на матичните лекари да се засили, да се намалат административните процедури за хронична терапија, но и дел од пациентите да добијат можност за преглед кај матичниот лекар ако претходно електронски си закажат термин. Министерот за здравство, Фатмир Меџити најави реформи во примарното здравство за кои вели дека веќе се …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Фон дер Лајен: Силна поддршка од ЕУ за европска интеграција на Северна Македонија, да не се пропушти еднствената шанса

Ковачевски - Фон дер Лајен: Силна поддршка од ЕУ за европска интеграција на Северна Македонија, да не се пропушти еднствената шанса

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во рамки на посетата на Атина, по повод 20-годишнината од „Декларацијата од Солун“ на Самитот ЕУ-Западен Балкан оствари средба со претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен. На средбата, беа разменети мислења за најновиот развој на настаните во контекст на отпочнувањето на процесот на …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Никој нема да биде казнет ако до февруари не извади документи со новото име на државата

Спасовски: Никој нема да биде казнет ако до февруари не извади документи со новото име на државата

Спасовски информираше дека досега документи со името Северна Македонија извадиле околу еден милион граѓани, додавајќи дека според динамиката, очекува успешно да се завршат сите промени на документите во предвидениот рок Никој нема да биде казнет ако до февруари следната година не извади документи со новото име на државата, порача денеска …

Прочитајте повеќе »