Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ вели нема ЕУ за 100 години, јас велам членство во ЕУ до 2030 година, тоа се двата концепти

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ вели нема ЕУ за 100 години, јас велам членство во ЕУ до 2030 година, тоа се двата концепти

„Претседателот на опозицијата вели за 100 години или никогаш нема да влеземе во ЕУ, јас велам Северна Македонија до 2030 година ќе биде земја членка на ЕУ. Тоа се различни концепти, затоа граѓаните ќе ја изберат на избори европската коалиција“, потенцираше претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски во вечерашното …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Сузбиена организирана криминална група од Грчец инволвирана во недозволена трговија со дрога и убиства (Видео)

Спасовски: Сузбиена организирана криминална група од Грчец инволвирана во недозволена трговија со дрога и убиства (Видео)

Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи и АНБ, под раководство на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција Скопје, а со поддршка на Европол и Заедничкиот истражен тим LIMIT од земјите членки, Франција, Белгија и Холандија, денеска презеде координирани мерки и активности со цел лишување од …

Прочитајте повеќе »

Пуштен во употреба државниот пат Скопје – Блаце

Пуштен во употреба државниот пат Скопје – Блаце

Завршија градежните активности за реконструкција на државниот пат А2 Скопје – ГП Блаце, во должина од 10 километри. Вредноста на реконструкцијата изнесува 3,8 милиони евра, средства обезбедни од буџетот на ЈП за државни патишта. На денешниот настан присуствуваа првиот заменик на претседателот на Владата, Артан Груби, министерот за транспорт и …

Прочитајте повеќе »

Пресуда за Ласкарци: 14 години затвор за возачот, четири за сопственикот на „Дурмо турс“

Пресуда за Ласкарци: 14 години затвор за возачот, четири за сопственикот на „Дурмо турс“

Станува збор за една од најголемите сообраќајни несреќи која длабоко ја потресе пошироката македонска јавност, рече судијката Дијана Груевска при изрекувањето на пресудата Вкупно 39 години затвор добија обвинетите за случајот Ласкарци, на денешното објавување на првостепената пресуда во Основниот кривичен суд. Тие беа прогласени за виновни оти не се …

Прочитајте повеќе »

Абази: Бараме од Владата да ја субвенционира Поштата на С. Македонија

Абази: Бараме од Владата да ја субвенционира Поштата на С. Македонија

Поштата на Северна Македонија која е во сопственост на државата со години функционира со проблеми, не само од финансиски аспект, туку и од аспект на поштенските услуги, а граѓаните постојано се жалат за доцнењето во испораката на писмата и на нивните пратки Поштата на Северна Македонија троши повеќе отколку што заработува. …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски ја поднесе оставката до Собранието, од утре во оставка е целата влада

Ковачевски ја поднесе оставката до Собранието, од утре во оставка е целата влада

Откако оставката на Ковачевски ќе биде констатирана на утрешната седница, тој и и целиот негов кабинет ќе бидат во оставка. На истата седница ќе биде извршен изборот на новиот претседател на Собранието – Јован Митрески од СДСМ Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја поднесе оставката до Собранието, а се очекува денеска …

Прочитајте повеќе »

Ана Павловска Данева нов предлог на СДСМ за уставен судија

Ана Павловска Данева нов предлог на СДСМ за уставен судија

Предлог за уставен судија претходно беше Љубомир Jовески. Вчера СДСМ ја повлече неговата кандидатура, потег кој Јовески го нарече „вулгарен“ Професорката на Правниот факултет „Јустинијан Први“ Ана Павловска-Данева е новиот предлог на СДСМ за уставен судија, откако вчера на собраниската Комисија за избори и именувања беше повлечен предлогот поранешниот јавен …

Прочитајте повеќе »

МВР и Управата за матични книги ќе разменуваат информации во електронска форма

МВР и Управата за матични книги ќе разменуваат информации во електронска форма

Спасовски истакна дека овој договор го претставува напредокот и модернизацијата, и дека соработката и употребата на технологијата може да создадат силни врски помеѓу различни институции со цел да обезбедат ефикасна и ефективна услуга кон граѓаните и да се елиминираат злоупотребите Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Управата …

Прочитајте повеќе »