Македонија

Вести и новости од Македонија.

Комисиска расправа за предлогот јавниот обвинител Јовески да биде уставен судија

Во Собранието за денеска е закажана седница на Комисијата за прашања на изборите и именувањата која треба да ја продолжи дебатата за утврдување на Предлогот за избор на судии во Уставниот суд. Членовите на Комисијата треба да продолжат со расправата за предлогот јавниот обвинител Љубомир Јовески да биде уставен судија. …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Пич: Северна Македонија ќе продолжи да биде фактор на стабилност во регионот

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со Сер Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, придружуван од амбасадорот на Обединетото Кралство во земјава, Метју Лосон. Премиерот Ковачевски на средбата истакна дека ангажманот на Обединетото Кралство на Западниот Балкан и промовирањето на прашањата за регионалната безбедност …

Прочитајте повеќе »

Лорд Стјуарт Пич пристигна во тридневна посета на земјава

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан ќе ја посети Северна Македонија за да ја потврди континуираната посветеност на Обединетото Кралство во зајакнувањето на стабилноста и просперитетот во регионот на Западен Балкан. Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, лорд Стјуарт Пич денеска ја започна тридневната посета на …

Прочитајте повеќе »

УСС УКИМ реагира на ненавремената исплата на субвенционираниот оброк и студентските стипендии

Преку отворено писмо, претставниците на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) реагира за тоа што надлежните во Министерството за образование и наука (МОН) доцнат со исплата на парите за субвенциониран студентски оброк и стипендии за студентите. Оттаму укажуваат дека меѓу студентите владее атмосфера на незадоволство …

Прочитајте повеќе »

Конференција за унапредување на родовата еднаквост преку дигитализацијата: Насилството и предрасудите ќе станат минато, иднината ја создаваме заедно

Вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, учествуваше на конференцијата „Жените и дигитализацијата – надминување на бариерите, отворање можности за унапредување на родовата еднаквост“ во организација на Агенциите на Обединетите Нации UN Women и UNDP во Северна Македонија. Таа се осврна на родовата еднаквост како синоним на демократијата, правото …

Прочитајте повеќе »

Град Скопје сепак не може без приватните превозници, распишан нов јавен повик за 16 автобуски линии

Автобуси Јавен превоз ЈСП

Јавниот превоз во Скопје сè уште не закрепнал целосно по хаосот кој започна во октомври, а кулминираше во декември минатата година. Приватните превозници блокираа клучни крстосници, а сообраќајот во главниот град неколку дена по ред беше во колапс. Град Скопје распиша нов повик за приватни превозници во јавниот превоз. Иако …

Прочитајте повеќе »

Сончево време со натпросечни температури за овој период од годината

Денеска ќе преовладува сончево време, со мала до умерена локална облачност, поголема во западните делови каде ќе има и услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец а максималната температура ќе достигне 17 степени. Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време. Локални врнежи …

Прочитајте повеќе »

Тренчевска: Со макотрпна работа успеавме да воведеме целосна родова еднаквост во органите на СДСМ

Речиси четврт век на организирано делување на жените во СДСМ преку Форумот на жени, се години исполнети со непрекината и бескомпромисна борба, која резултираше со бројни видливи и мерливи резултати на полето на родовата еднаквост, порача претседателката на Форумот на жени на СДСМ, Јована Тренчевска во обраќањето на Маршот по …

Прочитајте повеќе »