Македонија

Вести и новости од Македонија.

Законот за амнестија на Лога не помина во Собрание, СДСМ гласаше против

Законот за амнестија на Лога не помина во Собрание, СДСМ гласаше против

Од 120 пратеници, само 15 гласале за носењето на законот, од ДУИ и од Алијанса за Албанците. Останатите 66 пратеници, меѓу кои и од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ биле против, а тројца гласале воздржано Предложениот закон за амнестија на Министерството за правда на денешната седница не ја доби поддршката од пратениците. …

Прочитајте повеќе »

Кој сака да биде директор на школо, ќе мора да стекне ИТ вештини и да полага испит

Кој сака да биде директор на школо, ќе мора да стекне ИТ вештини и да полага испит

Во законот е наведено дека ако кандидатот има уверение, а не стане директор 5 години откако ја добил, тој треба одново да посетува обука за да добие уверение Кандидатите кои сакаат да се стекнат со уверение за директор на основно или на  средно школо на 9, 10 и на 11 …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со новиот рехабилитиран пат Подмоље-Струга-Ќафасан овозможуваме поинтензивна регионална соработка, економски раст и напредок

Пат Подмоље-Струга-Ќафасан

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и Ејуп Рустеми, директор на Јавното претпријатие за државни патишта, присуствуваа на пуштање во употреба на патниот правец Подмоље-Струга-Ќафасан Рехабилитацијата на …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ, ССНМ, СЕММ: Иван Мирчевски го наруши принципот на уредувачка независност што е камен-темелник на независното новинарство

знм сснм

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) реагираат на настаните што се случија вчера на директниот пренос на „Само Вистина“ на ТВ Канал 5, каде во улога на гостин беше Исмет Рамадани, поранешен пратеник …

Прочитајте повеќе »

Формиран новиот состав на УСС УКИМ, Александар Николовски избран за претседател

Формиран новиот состав на УСС УКИМ, Александар Николовски избран за претседател

Николовски најавува заложби за формирање комисија за студентски стандард, враќање на студентскиот медиум „Авангарда“, дигитализација на учебните материјали, укинување на физичките пријави и обрасци за упис и заверка на семестри Александар Николовски е избран за нов претседател на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УСС …

Прочитајте повеќе »

Амнестијата и интерпелацијата на Јовески на собраниска седница

Амнестијата и интерпелацијата на Јовески на собраниска седница

Предлог законот за амнестија, предложен по скратена постапка од министерот за правда Кренар Лога, е на дневен ред денешната 129-та седница на Собранието на Република Северна Македонија. Предложениот закон е 26-та точка на дневниот ред. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го блокира носењето на законот со доставување голем број амандмани, …

Прочитајте повеќе »

Македонија и САД потпишаа Меморандум за разбирање за експертска поддршка за изработка на Национална стратегија за безбедност

Македонија и САД потпишаа Меморандум за разбирање за експертска поддршка за изработка на Национална стратегија за безбедност

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и амбасадорката на САД во земјава, Анџела П. Агелер, денеска, потпишаа Меморандум за разбирање меѓу Владите на Северна Македонија и на Соединетите Американски Држави за експертска поддршка за Владата на Република Северна Македонија во изработка на Национална стратегија за безбедност. „Оваа соработка во едно од …

Прочитајте повеќе »

Јанкулоска излезе од Идризово

Јанкулоска излезе од Идризово

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од денеска (1 ноември) е на слобода откако и беше уважена жалбата и доби условен отпуст за остатокот од затворската казна во случајот „Тенк“ за набавката на блиндираниот мерцедес каде беше осудена на четири години. Јанкулоска утрото го напуштила затворот „Идризово“, при што …

Прочитајте повеќе »