Македонија

Вести и новости од Македонија.

Досиеја: Сезаме, отвори се!

Досиеја

Обврските од билатералниот Протокол ги подигнаа очекувањата во Бугарија дека кај западниот сосед ќе „проговорат“ архивираните досиеја во периодот од 1945-1991 година. Имено, Северна Македонија во рок од една година треба да ја создаде неопходната правна рамка за целосно отворање на архивите на бившите служби на државна безбедност од комунистичкиот …

Прочитајте повеќе »

Сончево време со мала до умерена облачност, од среда заладување

сончево време

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне претежно во западните делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Од среда ќе дува умерен до засилен ветер и во попладневните часови од денот ќе …

Прочитајте повеќе »

Владата го започна чествувањето во знак на почит кон загинатите армиски резервисти кај Карпалак

Владата на Република Северна Македонија, претставена од Драган Василевски, советник за одбрана на претседателот на Владата, во Прилеп, пред споменикот на загинатите бранители во кругот на касарната „Мирче Ацев“ со положување цвеќе и оддавање почит го започна одбележувањето на 21-годишнина од загинувањето на десет армиски припадници кај месноста Карпалак во …

Прочитајте повеќе »

Бирото ги објави новите наставни програми за второ и за петто одделение, ќе има споени предмети

Компјутер, проектор, дигитални уреди (фотоапарат, телефон, телевизор, ЦД уред), но и сложувалки, логички плочки, игра „Не лути се човече“, градинарски алат, прибор за лична хигиена и хигиена во домот. Ова е само дел од опремата и средствата кои ќе им бидат потребни од септември на второодделенците во училиштата низ државата, …

Прочитајте повеќе »

Апликацијата Мој ДДВ уште не функционира за дел од корисниците, се чека одобрување од Google

Управата за јавни приходи, ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека ќе може да се вратат на напредниот скенер на скенирање на фискални сметки. „Прилагодената верзија на Мој ДДВ е веќе достапна на Apple appstore, додека Android верзијата е достапна на Huawei app Gallery а за Playstore се очекува во најбрзо време одобрување …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Итната медицинска помош во нови простории во објектот на Општата болница „Борка Талески“

Известување за граѓаните од ЈЗУ Општа болница со проширена дејност „Борка Талески“- Прилеп Итната медицинска помош која беше сместена во просториите на старата болница, од вчера е преместена во дел од одделението за ургентна медицина. Нашата цел како раководство на ЈЗУ Општа болница со проширена дејност е да обезбедиме подобри …

Прочитајте повеќе »

Еуросупер БС-98 од ноќеска поевтинува за два денара за литар

Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 од ноќеска се намалува за два денара за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Цените на Еуросупер БС-95, Еуродизел (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство  и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат. Од полноќ, литар Еуросупер БС-98 ќе …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Во „војната“меѓу Русковска и Муареми веќе настрада вистината

Во целиот овој галиматијас со последици кои веќе се видливи – тешко нарушување на угледот на три многу важни институции за гонење на криминалот и корупцијата, УФП, ОЈО генерално и ОЈО ГОКК, како и Судот, Русковска изговори една многу моќна реченица: „Никогаш нема две вистини. Има само една“. Проблемот е …

Прочитајте повеќе »